Mieszkania drożeją nie tylko w Polsce
Ceny mieszkań idą w górę nie tylko u nas w kraju, ale i w całej Unii Europejskiej. W niektórych krajach wspólnoty w ciągu roku ceny wzrosły o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent.
2018-01-23, 16:26
Posłuchaj
Polski rynek pod tym względem wydaje się stosunkowo najbardziej przyjazny kupującym nieruchomości. O szczegółach Dominik Olędzki w radiowej Jedynce.
− W Polsce rosną ceny nieruchomości - potwierdza Bartosz Turek, analityk Open Finance?
W 2017 r. ceny mieszkań wzrosły o ponad 5 proc.
Oblicza, że w 2017 r. mieszkania zdrożały, i to zauważalnie, bo o ponad 5 procent.
− Czyli za przeciętne mieszkanie, które kupowano w 2016 r. za ok. 200 tys. zł, obecnie trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych więcej, mówi Turek.
REKLAMA
Rynek w Polsce jest jednak stabilny
− W Polsce rynek przede wszystkim jest stabilny - dodaje Marcin Krasoń, analityk Home Broker.
Przypomina o dynamicznych wzrostach cen w latach 2006-2008, gdy rosły one o kilkadziesiąt procent, potem zaczęły one spadać, a teraz rosną, ale stabilnie.
− To zdrowa sytuacja, gdyż rynek jest przewidywalny, a inwestorzy dzięki temu mają większą skłonność do inwestowania na rynku, mówi Krasoń.
W tym roku czeka nas dalszy wzrost cen
W tym roku najprawdopodobniej będziemy obserwować dalszy wzrost cen nieruchomości.
REKLAMA
Jak wyjaśnia Turek, wynika to z faktu, że Polscy chcą więcej mieszkań kupować, niż jest ich na rynku, czyli popyt przewyższa podaż.
Popyt przewyższa podaż mieszkań
− Od 2013 r. ożywienie, z którym mamy obecnie do czynienia jest największe w historii – najwięcej deweloperzy budują i sprzedają mieszkań. Aż 70 tys. mieszkań sprzedano w siedmiu miastach Polski, w 2007 r. było to o połowę mniej, mówi Turek.
Ceny nieruchomości rosną jeszcze szybciej w Europie
− W Polsce obserwujemy wzrosty cen nieruchomości - ale nie taki jak w innych krajach europejskich - dodaje Marcin Krasoń.
Jak wyjaśnia, wg. danych Eurostatu za III kwartał 2017 r., w niektórych krajach europejskich – Islandii, Czechach, Holandii, ceny wzrosły o ponad 20 procent.
REKLAMA
− Czyli wzrost cen w Polsce wynoszący kilka procent, jest niewielki, podkreśla Krasoń.
Mieszkania w Polsce kupuje się za gotówkę
W Polsce w dużej mierze mieszkania sprzedają się dziś za gotówkę.
Jak wyjaśnia, w niektórych inwestycjach deweloperskich, ok. 60-70 proc. mieszkań kupowanych jest za gotówkę, ale kredytobiorcy też kupują mieszkania z powodu najniższych stóp procentowych w historii.
Porównując rok 2016 z ubiegłym rokiem, to wzrost popytu na kredyt przekroczył już 14 procent.
REKLAMA
Według prognoz w tym roku ceny nieruchomości w kraju mogą wzrosnąć o około 5 procent.
Dominik Olędzki, jk
Polecane
REKLAMA