"Medycyna integralna to spojrzenie na psychikę i jej pochodne"
Już starożytni wiedzieli, że nastawienie do życia ma niebagatelny wpływ w przypadku choroby. Kluczem do sukcesu jest holistyczne, całkowite podejście do pacjenta. Na czym opiera się medycyna integralna? Gośćmi audycji Na zdrowie byli lek. med. Elżbieta Dudzińska - absolwentka podyplomowych studiów z zakresu medycyny integralnej na Uniwersytecie Arizona w USA i Orina Krajewska - współzałożycielka Fundacji Małgosi Braunek "Bądź".
2018-01-28, 09:01
Posłuchaj
Medycyną alternatywną nazywamy te wszystkie terapie, które nie mieszczą się w pojęciu medycyny konwencjonalnej. To również zwrócenie uwagi na wszystkie aspekty, które determinują nasze zdrowie oraz powstawanie chorób. - W myśl tej nauki, w przypadku choroby należy zacząć terapię od najmniej inwazyjnych metod naturalnych, o ile można sobie na to pozwolić – tłumaczyła lek. med. Elżbieta Dudzińska.
Często medycyna integralna mylona jest z alternatywną. Jak zauważyła Orina Krajewska, jest to niewątpliwie semantyczna dżungla, ponieważ każdy z nas nadaje jeszcze inne znaczenie tym określeniom. – Medycyna integralna to spojrzenie na psychikę i jej pochodne – tłumaczyła gość audycji. - Istotne jest wiele czynników np. jak sobie radzimy ze stresem, jaką stosujemy dietę, i czy nasza aktywność fizyczna jest wystarczająca. Chodzi także o styl życia oraz sen i jego jakość – dodała ekspertka.
Medycyna integralna ma swoje korzenie w kulturze wschodu, gdzie praktykowana była od bardzo dawna. Jak zauważyła Orina Krajewska, w Polsce jest ona młodą gałęzią, ponieważ środowisko medyczne od lat ją negowało. Obecnie popularne jest podejście, aby wykorzystywać wszystkie możliwie metody leczenia, jeżeli mogą okazać się skuteczne.

Gospodarzem audycji była Elwira Kaganowicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/km
Na Zdrowie - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 27.01.18
Godzina emisji: 16.30
REKLAMA