"Mamy do czynienia z podwójną grą, którą trudno zrozumieć"

Irańska opozycjonistka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Szirin Ebadi oskarżyła we wtorek niemiecki koncern Siemens i fińską Nokię o dostarczenie do Iranu oprogramowania, które pomaga reżimowi w Teheranie w "represjonowaniu i cenzurowaniu " opozycji.

2010-03-16, 20:31

"Mamy do czynienia z podwójną grą, którą trudno zrozumieć"


"Niestety jest pewna liczba firm, które wspierają irański rząd w represjonowaniu i nakładaniu cenzury na opozycję; (...) Siemens i Nokia dostarczyły Iranowi oprogramowanie pozwalające podsłuchiwać rozmowy przez telefony komórkowe, czy (kontrolować) treść SMS-ów" - mówiła irańska obrończyni praw człowieka we francuskim radiu France Culture.

"Gdy chodzi o zawieranie kontraktów handlowych, prawa człowieka są nieco naruszane" - stwierdziła Ebadi. W tym kontekście wymieniła Niemcy - największego europejskiego partnera handlowego Iranu.

Na początku marca Nokia Siemens Networks (NSN), filia dwóch firm, zapewniała, że system sprzedany w 2008 roku Iranowi nie był w stanie śledzić operacji internetowych na telefonach komórkowych. "Uważamy, że technologie komunikacyjne telefonii komórkowej odgrywają istotną rolę w rozwoju społeczeństw i w postępie demokracji" - oświadczyła w rozmowie z agencją AFP rzeczniczka NSN Riitta Maard.

REKLAMA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel "była bardzo zjadliwa w swoich ostatnich atakach na irański reżim; tymczasem w 2009 roku Niemcy znacznie zwiększyły liczbę kontraktów zawieranych z państwem irańskim. Mamy do czynienia z podwójną grą, którą trudno nam zrozumieć" - oświadczyła Ebadi.

Niemcy wspierają propozycję USA i Francji, by nałożyć nowe sankcje na Iran w reakcji na przystąpienie 9 lutego przez ten kraj do wzbogacania uranu do 20 proc. Władze irańskie twierdzą, że rozpoczęły wzbogacanie na potrzeby reaktora badawczego w Teheranie, produkującego izotopy do celów medycznych.

Zachód podejrzewa, że pod pozorem cywilnego programu wzbogacania uranu Iran dąży do wyprodukowania materiału pozwalającego mu na zbudowanie bomby atomowej.

rr, PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej