Polska klasa polityczna po 1989 roku
- Od dłuższego czasu żyjemy w rzeczywistości, w której toczy się spór nie o komunizm, ale o postkomunizm – zauważył w audycji Szukając Dziury w Całym Filip Memches. O obrazie polskiej klasy politycznej wyłaniającym się z książki „Żadna zmiana. O niemocy polskiej klasy politycznej po 1989 roku” rozmawiali ponadto jej autor Stefan Sękowski i Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”.
2018-01-31, 13:55
Posłuchaj
Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 Filip Memches, „w Polsce mamy problem z postkomunizmem, czyli skutkami komunizmu, których jesteśmy świadkami po roku 1989”.
- Dobrym przykładem jest postać Lecha Wałęsy. Gdy pojawia się temat jego współpracy ze służbami, to rozlicza się go z PRL-u i tego, co robił w PRL-u na początku lat 70. Ale czy o to naprawdę chodzi? Zdaje się, że chodzi o to, co Lech Wałęsa zrobił z tym w latach 90. jako prezydent. Nie jest problemem to, że Lech Wałęsa miał taki epizod w swoim życiorysie, ale problemem jest to, co z nim zrobił - że tak naprawdę się z tego nie rozliczył, że idzie w zaparte – tłumaczył Memches.
Zdaniem Stefana Sękowskiego, pewnym problemem polskiej polityki jest to, że cały czas „mentalnie tkwimy w okresie walki z komuną, która upadła i to już w 1989 roku”. – Cały czas funkcjonujemy tak, jakbyśmy nadal z tą komuną walczyli. Oś sporu między antykomunizmem a postkomunizmem jest fałszywa i niepotrzebnie ogniskuje ona siły polskiego państwa, siły walki politycznej – mówił.
Jak zauważył z kolei Rafał Ziemkiewicz, „wciąż żyjemy w stanie wyjątkowym”. - Ciągle żyjemy w sanacyjnym rozumieniu państwa, czyli w państwie, które nigdy nie jest normalne, które wiecznie wymaga walki, walki o jego odzyskanie – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.
Polskie Radio 24/pr
Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
____________________
Data emisji: 30.01.17
Godzina emisji: 22:15
REKLAMA