Dopłaty bezpośrednie: wnioski tylko drogą elektroniczną
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że w roku 2018 rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie będą musieli składać wnioski za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, czyli drogą internetową.
2018-02-01, 20:27
Posłuchaj
Wnioski papierowe z materiałami graficznymi są w tym roku także wysyłane do rolników, ale powinny być traktowane jako materiały informacyjne, pomocnicze przy wypełnianiu wniosku z wykorzystaniem wspomnianej aplikacji.
− Oczywiście w yjątkowych sytuacjach, gdy rolnik nie jest w stanie złożyć wniosku przy użyciu Internetu, za pomocą tzw. formularza geoprzestrzennego, lub nie jest w stanie skorzystać z pomocy technicznej świadczonej przez biura powiatowe Agencji, a także pomocy doradców w Ośrodkach doradztwa Rolniczego, może złożyć wniosek w wersji papierowej, wyjaśnia Jolanta Dobiesz - dyrektor departamentu płatności bezpośrednich w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Od roku 2018 Agencja buduje nową aplikację eWniosekPlus, która ma być przyjazna dla rolnika i prowadzić go krok po kroku przy wypełnianiu wniosku. Wersja demo tej aplikacji będzie dostępna na stronie internetowej ARiMR od 12 lutego bieżącego roku. Warto więc zapoznać się z działaniem aplikacji, na przykład rysowaniem działek i deklarowaniem poszczególnych płatności.
W celu skorzystania z nowej opcji rolnicy powinni zakładać konta internetowe. Aby zalogować się do aplikacji eWniosekPlus, należy podać: swój numer identyfikacyjny gospodarstwa, osiem ostatnich cyfr z rachunku bankowego i kwotę ostatniej płatności, otrzymanej z Agencji w roku 2017. Po wpisaniu tych trzech danych system zweryfikuje czy są one poprawne i wówczas rolnik dostanie dostęp do aplikacji.
REKLAMA
W roku 2018, w terminie podstawowym wnioski należy składać od 15 marca do 15 maja. Na razie nie ma informacji o przesunięciu terminu ich składania . A zatem do terminu 15 maja trzeba jeszcze obecnie doliczyć okres 25 dni kalendarzowych, w którym także można złożyć wniosek, ale przy zmniejszeniu płatności.
Należy też wspomnieć o możliwości stworzonej dla właścicieli małych gospodarstw, którzy ubiegają się o płatności podstawowe, a więc o: jednolite płatności obszarowe, płatność redystrybucyjną, za zazielenienie, do chmielu, płatności do kóz oraz owiec. Otóż jeżeli we wnioskach tych rolników z roku bieżącego nie nastąpiły zmiany w stosunku do roku 2017, to mogą oni tylko złożyć oświadczenie o braku tychże zmian, w terminie od 15 lutego do 14 marca i nie wysyłać już wniosku drogą internetową. To rozwiązanie dotyczy tylko gospodarstw o powierzchni do 10 ha gruntów rolnych, gdyż rolnicy posiadający więcej muszą deklarować poszczególne uprawy. Jeżeli po złożeniu oświadczenia, rolnik dokona zmian w gospodarstwie, to może te korekty dołączyć do wniosku.
Dariusz Kwiatkowski
REKLAMA