Prawnik o nowelizacji ustawy o IPN. „Celem większa ochrona pamięci o ofiarach holokaustu”
Wokół sporu na linii Izrael - Polska, w kontekście nowelizacji ustawy o IPN, narosło wiele nieporozumień. – Największym jest to, że niektórzy uznają dokument za antysemicki – mówił w Polskim Radiu 24 mec. Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej z fundacji Ordo Iuris.
2018-02-02, 11:35
Posłuchaj
– Jak wynika z samego brzemienia przepisów, projekt ma na celu większą ochronę pamięci o ofiarach holokaustu, także ofiarach żydowskich – podkreślał na naszej antenie mec. Bartosz Lewandowski. – Nieporozumieniem jest też wskazywanie na to, że przepisy mają zamykać usta historykom czy nauczycielom, którzy zwracają uwagę na niechlubne zachowania polskich obywatel podczas II wojny światowej. Ustawa zakłada wyłącznie bezprawności czynu w odniesieniu do działalności naukowej czy artystycznej. To rozwiązanie zostało zaczerpnięte z ustawodawstwa Izraela – mówił gość Polskiego Radia 24.
W ostatnich dniach polski parlament uchwalił nowelizację ustawy o IPN. Zgodnie z nią każdy, „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.
Konflikt dyplomatyczny Izrael - Polska - czytaj więcej
Premier Izraela Benjamin Netanjahu skrytykował te zmiany. W jego imieniu, w czasie uroczystości w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, ambasador tego kraju w Polsce, Anna Azari, powiedziała, że zmiany w przepisach to fałszowanie historii.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie z mec. Bartoszem Lewandowskim.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/IAR/zz
____________________
REKLAMA
Data emisji: 02.02.18
Godzina emisji: 10:45
REKLAMA