Polacy obejrzeli mszę na londyńskim placu

Około 7 tys. Polaków szczelnie wypełniło w niedzielę londyński Trafalgar Square, żeby obejrzeć na telebimie transmisję z uroczystości pogrzebowych prezydenckiej pary w Krakowie.

2010-04-18, 15:32

Polacy obejrzeli mszę na londyńskim placu
Koncert w Royal Festival Hall

"Nie możemy zapomnieć po co prezydent Lech Kaczyński poleciał do Katynia i dlaczego jest to wyjątkowe miejsce w historii Polski" - powiedział wiceburmistrz Londynu Richard Barnes na słynnym londyńskim placu.

Również obecny na Trafalgar Square minister spraw zagranicznych W. Brytanii David Miliband oświadczył, że "miejsce Polski w Europie jest scementowane prawnie i scementowane w naszych sercach".

"Wyrwa w strukturach państwa"

Ambasador RP w Londynie Barbara Tuge-Erecińska podziękowała królowej Elżbiecie II, rządowi i brytyjskiemu społeczeństwu za zrozumienie okazane w dniach po tragedii w Smoleńsku, którą nazwała "wyrwą w strukturach państwa".

Harcmistrzyni Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju Anna Gębska w imieniu harcerzy pożegnała ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego mówiąc, iż całe życie pozostał wierny przyrzeczeniu harcerskiemu złożonemu w Białymstoku w wieku 13 lat.

"Harcerstwo było dla niego stylem życia. Będzie nam brakowało jego dobrej rady, gawędy, uścisku dłoni i uśmiechu. Żegnamy go naszym harcerskim Czuwaj" - powiedziała Gębska.

Ksiądz Dariusz Kwiatkowski z parafii Najświętszej Maryi Panny w dzielnicy Ealing w zachodnim Londynie wskazał, iż "w życiu ważne jest nie tylko to, co jest, lecz także i to, czego nie ma, zaś doświadczenie straty uczy nas miłości i pozwala docenić to, co mamy".

Wiele osób przyszło na Trafalgar Square z flagami. Niektórzy przynieśli kwiaty, które składano pod mównicą. Porządku pilnowali harcerze i wolontariusze.

Solidarność z Polakami w dniach żałoby narodowej przyszli okazać przedstawiciele społeczności rosyjskiej zamieszkałej w Londynie - Maria Arkell i Siergiej Noskow.

Transmisja na telebimie kosztowała ok. 20 tys. funtów. Na udostępnienie Trafalgar Square zgodziły się władze miejskie Londynu.

Minuta ciszy w Londynie

''Koncert w Royal Festival Hall

Wczoraj w jednej z największych i najbardziej prestiżowych sal koncertowych Londynu - Royal Festival Hall - odbył się koncert dedykowany ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Ponad 2,5 tys. słuchaczy z ogromnym wzruszeniem wysłuchało m.in. III Symfonii zwanej "Symfonią pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Londyńskiej Orkiestry Filharmonicznej. Orkiestrę poprowadziła amerykańska dyrygentka Marin Alsop, partie solowe wykonała Joanna Woś.

Po zakończeniu koncertu chwilą ciszy oddano cześć ofiarom katastrofy lotniczej, wśród których znaleźli się - cieszący się w Londynie ogromną sympatią i szacunkiem - prezydent Ryszard Kaczorowski i ks. prałat Bronislaw Gostomski, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli na Hammersmith w Londynie.

REKLAMA

Koncert w Royal Festival Hall zostal zorganizowany w ramach trwającego od wiosny 2009 Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii - POLSKA! YEAR , którego honorowym patronem, wspólnie z Królową Elżbietą II, był prezydent Lech Kaczyński.

to, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej