Tomasz Terlikowski o kryzysie w Kościele
– Kościół musi się zmieniać, ale nie przez zerwanie z tym co było, a ciągłość – przekonywał w audycji Orzeł czy Reszka Tomasz Terlikowski. Publicysta i teolog w Polskim Radiu 24 mówił o problemach, z którymi boryka się obecnie Kościół katolicki.
2018-02-13, 20:30
Posłuchaj
Jak przypominał na naszej antenie Tomasz Terlikowski, w ostatnich dziesięcioleciach sygnałem do głębokich zmian w Kościele był Sobór Watykański II. Krytyka konserwatywna mówi w jego kontekście m.in. o protestantyzacji liturgii.
– Pontyfikaty Jana Pawła II i Benedykta XVI w Polsce, a także wielu innych krajach, zamroziły dyskusję [o tym, jak powinien się zmieniać Kościół]. Wydawało się, że ortodoksja wygrała. Potem jednak przyszedł Franciszek, który nie jest specjalnie przywiązany do kwestii doktrynalnych. To jest papież duszpasterstwa – wskazywał gość Polskiego Radia 24.
Jak oceniał Tomasz Terlikowski, podczas pontyfikatu Franciszka doszło do "trochę rewolucyjnych" zmian. – Papież zwołał dwa synody na temat małżeństwa i rodziny. Przegłosowały one albo nie, różnie to było w różnych punktach, "trochę rewolucyjne" zmiany. To były punkty tak niejasne, że mogły być interpretowane jako rewolucyjne – mówił publicysta. Teolog odniósł się przy tym również do adhortacji „Amoris laetitia”, która, jak wskazywał Terlikowski, w niektórych kręgach jest interpretowana, np. przez episkopat niemiecki, jako przyzwolenie na udzielanie Komunii Świętej rozwiedzionym.
Więcej w całej rozmowie z Tomaszem Terlikowskim.
Gospodarzem programu był Józef Orzeł.
Polskie Radio 24/zz
___________________
Orzeł czy reszka - wszystkie audycje