Wielkie wyrzeczenia za pomoc bez precedensu

Porozumienie, które zawarła Grecja z UE i MFW w sprawie pomocy finansowej dla kraju wymaga od Greków wielkich poświęceń i było konieczne, aby uniknąć katastrofy - powiedział w niedzielę na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu premier Jeorjos Papandreu.

2010-05-02, 10:48

Wielkie wyrzeczenia za pomoc bez precedensu


"Dzisiaj wchodzi w życie zawarte w sobotę wieczorem porozumienie. Zgodnie z tymi ustaleniami obywatele poniosą wielkie wyrzeczenia i to nie jest przyjemna decyzja" - oznajmił Papandreu.

"Są to poświęcenia ogromne, lecz konieczne, bez których Grecja zbankrutuje, a uniknięcie bankructwa to nasza czerwoną linia" - dodał.

Według premiera cięcia dotyczyć będą pracowników i emerytów sektora publicznego, oszczędzając sektor prywatny. Wprowadzone będą nowe podatki i cięcia w wydatkach na obronę.

Nie wymieniając kwoty Papandreu powiedział, że globalna suma pomocy finansowej dla Grecji ze strony Funduszu i krajów strefy euro w zamian za nowe "wyrzeczenia" jest "bez precedensu na poziomie światowym".

REKLAMA

Na spotkaniu ministrów finansów strefy euro w Brukseli zdecydowano, że w zamian za szerokie działania oszczędnościowe Grecja ma otrzymać w ciągu trzech lat łącznie 110 mld euro.

Bez premii, z wyższym VAT


Grecki minister finansów Jeorjos Papakonstantinu przedstawił w niedzielę wymagany przez MFW i UE plan dodatkowych oszczędności w wysokości 30 mld euro w ciągu trzech lat, aby do 2014 roku obniżyć deficyt budżetowy do poziomu poniżej 3 procent PKB.

"Osczędności wyniosą przez trzy lat 30 mld euro i 4,8 mld euro, wcześniej przewidziane na ten rok" - uściślił minister na konferencji prasowej w niedzielę po osiągnięciu porozumienia o pomocy UE i MFW dla pogrążonej w głębokim kryzysie Grecji. Podkreślił, że pomoże to ograniczyć deficyt budżetowy do 3 procent PKB w 2014 roku.

Wśród głównych cięć oszczędnościowych minister zapowiedział zniesienie w sektorze publicznym 13. i 14. pensji oraz 13. i 14. emerytury, które jednak będą dla osób o najniższych dochodach zrekompensowane specjalnymi premiami. Cięcia nie będą dotyczyć zarobków sektorze prywatnym.

Podwyższony zostanie o dwa punkty procentowe podatek VAT na towary konsumpcyjne - z 21 do 23 procent. Podatki na paliwo i alkohol wzrosną o 10 procent

REKLAMA

Zadłużenie Grecji osiągnie w 2013 roku 140 mld euro i od 2014 roku zacznie spadać - dodał minister.

Ostre protesty

W sobotę, w dniu 1 maja, w Atenach i innych miastach odbyły się demonstracje przeciwko zapowiadanym przez władze krokom oszczędnościowym. Doszło do starć z policją.

Greckie związki zawodowe zapowiedziały na środę strajk generalny przeciwko nowym cięciom w płacach i emeryturach.

Nie będąc już w stanie finansować swojego zadłużenia na rynkach, Grecja poprosiła w miniony piątek UE i MFW o wsparcie finansowe. Ateny podkreślają, że pomoc powinny uzyskać nie później niż 19 maja, gdy staną się wymagalne obligacje, których wykup będzie kosztował 9 mld euro.

ak,PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej