Specustawa obniży koszty budowy mieszkań?
Rada Mieszkalnictwa przyjęła specjalną specustawę mieszkaniową. Dzięki niej mieszkania będą budowane szybciej i mogą być tańsze.
2018-02-16, 19:49
Posłuchaj
Ustawa zakłada między innymi przyspieszenie uzyskiwania wszelkiego typu zezwoleń, opinii, decyzji związanych z procesem budowlanym.
− Uproszczenie i przyspieszenie procedur powinno zachęcić deweloperów do dalszych inwestycji, mówi Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomość z Open Finance.
Powiązany Artykuł
Specustawa mieszkaniowa już w tym roku. Ma przyspieszyć wydawanie pozwoleń, odrolnienie gruntów
I daje przykład działki rolnej, usytuowanej na obrzeżach miasta, którą trzeba najpierw odrolnić, uzyskać warunki zabudowy, pozwolenie na budowę.
Skrócenie procedur zmniejsza koszty budowy
− To wszystko bardzo długo trwa, procedury są długie i kosztowne, a zważywszy, że działka kupiona jest przez dewelopera na kredyt, to przekłada się na koszty, wynikające z odsetek od kredytu, mówi Turek.
REKLAMA
− Jeśli dzięki specustawie okres kilku lat skrócimy o rok czy pół roku, to już koszty zmniejszą się o kilka procent, mówi.
Będzie łatwiej uzyskać grunty w miastach
Specustawa mieszkaniowa ma także ułatwić pozyskiwanie gruntów pod budownictwo wielorodzinne w miastach. Dziś to podstawowa bariera przy tego rodzaju inwestycjach.
Powiązany Artykuł
Pierwsze Mieszkania Plus: w Jarocinie lokatorzy już w kwietniu, opłata 1,3 tys. zł
Brak terenów pod budownictwo mieszkaniowe bardzo często podnosiło ceny gruntów - mówił o tym minister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Uwolnienie gruntów w miastach zmniejszy ceny mieszkań?
− Na uwolnienie gruntów i szybkie ich odrolnienie czekają inwestorzy - dodaje Turek.
REKLAMA
− W dodatku, że obecnie Polacy bardzo chętnie kupują mieszkania i to za gotówkę, popyt jest bardzo duży, a deweloperzy mówią, że nie są w stanie sprostać popytowi, mówi gość Polskiego Radia 24.
− Jeśli więc zostaną uwolnione zasoby tańszych gruntów, to jest nadzieja, że wzrosty cen nie będą już tak wysokie, a nawet w dłuższym terminie Polacy nie będą musieli na własne „m” przeznaczać tak dużych środków jak obecnie, mówi ekspert.
Rząd chce w ciągu roku rozpocząć budowę 100 tys. tanich mieszkań.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA
Polecane
REKLAMA