Reprywatyzacja po krakowsku. Prokuratura rozpoczęła nowe śledztwa
Po zawiadomieniach Stowarzyszenia Miasto Wspólne Prokuratura Okręgowa wszczęła sześć śledztw dotyczących nieprawidłowości przy reprywatyzacji kamienic w Krakowie. Śledztwa dotyczą kamienic przy ulicach: Dietla 50, Dietla 85, Wielopole 28, Szlak 67, Szlak 71, Krupniczej 3 i Brackiej 7. Na temat reprywatyzacyjnych niejasności w Krakowie mówił Tomasz Leśniak ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne.
2018-02-18, 13:43
Posłuchaj
Postępowania dotyczą przywłaszczenia prawa własności nieruchomości poprzez posłużenie się podrobionymi dokumentami, doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminy Kraków, a w jednym przypadku niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych.
– Inspiracją dla naszej działalności było to, co wydarzyło się w Warszawie. Sposób, w jaki z mafią reprywatyzacyjną, walczy stołeczne stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, ukierunkowało nas na odpowiednie tory. W Krakowie, o dzikiej reprywatyzacji, słyszymy od połowy lat 90. Jednak do tej pory nie było skutecznej metody na nagłośnienie tego tematu – powiedział Tomasz Leśniak.
Działacze Stowarzyszenia Miasto Wspólne w ostatnich miesiącach prowadzili w Krakowie społeczny audyt reprywatyzacji. Zbadali losy 207 kamienic i ustalili, m.in. że 47 z nich - blisko 23 proc. - choć powinno - nie jest własnością Skarbu Państwa. W 26 z tych 47 przypadków doszło do obrotu na rzecz osób trzecich, a w 11 odszkodowania wypłacono osobom nieuprawnionym.
– Podejmujemy również kolejne działania mające na celu wyjaśnienie nieprawidłowości przy krakowskiej dzikiej reprywatyzacji. Na wzór warszawski przygotowujemy mapę reprywatyzacji w naszym mieście. Chcemy pokazać powiązania pomiędzy ludźmi działającymi na rynku reprywatyzacyjnym. Pracujemy także nad wznowieniem pogotowia lokatorskiego, czyli porad prawnych dla lokatorów reprywatyzowanych kamienic – dodał Tomasz Leśniak.
REKLAMA
PAP/Polskie Radio 24/db
____________________
Data emisji: 18.02.2018
Godzina emisji: 12:33
Polecane
REKLAMA