Relacje polsko-izraelskie. Głosy korespondentów, którzy wrócili z Izraela
Napięcie w stosunkach polsko-izraelskich utrzymuje się od kilku tygodni. Według dziennikarzy Polskiego Radia, Grzegorza Ślubowskiego i Michała Żakowskiego, którzy wrócili właśnie z Izraela, spór wynika z nieporozumień na linii dyplomacji i sytuacji politycznej w Izraelu. Reporterzy mówili w Polskim Radiu 24 o swoich wrażeniach z pobytu w Izraelu i sposobach przedstawiania tam konfliktu wokół ustawy o IPN-ie.
2018-02-21, 15:04
Posłuchaj
Według Grzegorza Ślubowskiego konflikt dyplomatyczny między Polską a Izraelem wynika z nieporozumień. - Spór wynika z tego, że Izraelczycy nie odczytują intencji polskich władz. Co według polskiego ustawodawcy miało być obroną dobrego imienia Polski, z różnych powodów w Izraelu zostało odczytane jako próba rewizji Holokaustu. Z kolei strona polska nie rozumie czym jest w Izraelu jest temat Holokaustu, o czym świadczy ostatnia wypowiedź premiera Morawieckiego. W Izraelu została ona odebrana jako kolejny atak, a intencja rządu była dokładnie odwrotna – mówił dziennikarz.
Zdaniem Michała Żakowskiego każde polskie działanie ws. Holokaustu jest paliwem wyborczym w Izraelu. – Holokaust był przedmiotem żarliwych dyskusji i wzajemnych ataków obu stron politycznych w całej najnowszej historii Izraela. Dlatego nie dziwi reakcja strony izraelskiej, gdy ktoś z zewnątrz zaburza myślenie o Holokauście. Rzuca się w oczy radykalna postawa opozycji izraelskiej – trzeba pamiętać, że w przyszłym roku są wybory. Premier Benjamin Netanjahu też chciałby przeciągnąć sytuację na swoja korzyść, ponieważ ma problemy z zarzutami o korupcję – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/PAP
______________________
Data emisji: 21.02.2018
Godzina emisji: 13:42
REKLAMA
REKLAMA