Orlen sprawdza możliwość produkcji paliwa z glonów
Orlen uruchomił stację doświadczalną, w której będzie rozwijał technologię produkcji biokomponentów pozyskiwanych z glonów. Do ich wytwarzania wykorzystywane będą wody poprodukcyjne oraz dwutlenek węgla pochodzący z procesów rafineryjnych.
2018-02-22, 14:11
Celem projektu badawczego jest ocena możliwości produkcji oleju z zielenic i okrzemek, który potem może być wykorzystywany do produkcji biopaliw.
- Wyprodukowany w wyniku tłoczenia z biomasy glonowej olej będzie badany pod kątem produkcji estrów oraz biowęglowodorów syntetycznych, które mogą być wykorzystywane jako biokomponenty oleju napędowego. Pozostała po wytłoczeniu oleju biomasa glonowa będzie testowana pod kątem możliwości jej dalszego energetycznego wykorzystywania, m.in. w produkcji biogazu. Badaniom poddana zostanie również pozostałość masy organicznej z okrzemek pod kątem możliwości wykorzystania w produkcji polimerów - czytamy w komunikacie PKN Orlen.
Biopaliwa "na czasie"
Według koncernu, projekt może wpisać się w realizację nowych wytycznych Komisji Europejskiej odnośnie redukcji emisji gazów cieplarnianych i zwiększaniu udziału biopaliw na rynku paliwowym.
Wykorzystywane w projekcie szczepy glonów i okrzemek zostały wcześniej wyselekcjonowane na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i na Uniwersytecie Szczecińskim.
REKLAMA
NRG, PAP, md
REKLAMA