Dlaczego wielka płyta nie straszy, ale przyciąga inwestorów?

Na rynku nieruchomości mamy ciągle boom. Co deweloperzy zbudują, idzie na pniu, ale dużym i rosnącym powodzeniem cieszą się też mieszkania z rynku wtórnego - w blokach z wielkiej płyty.

2018-02-23, 20:14

 Dlaczego wielka płyta nie straszy, ale przyciąga inwestorów?
Według szacunków, liczba transakcji dotyczących wielkiej płyty w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła o ok. 30 proc.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego mieszkania z wielkiej płyty są atrakcyjne dla inwestorów, wyjaśnia w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Maciej Górka, ekspert rynku nieruchomości z e-bazanieruchomosci.pl./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Liczba takich transakcji także rośnie - tłumaczy Maciej Górka, ekspert rynku nieruchomości z e-bazanieruchomosci.pl.

Rośnie zainteresowanie wielką płytą

Według szacunków, liczba transakcji dotyczących wielkiej płyty w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła o ok. 30 proc.

Wielka płyta- doskonała inwestycja pod wynajem

Jak wyjaśnia ekspert, wynika to z faktu, że w miejscach usytuowania bloków z wielkiej płyty nie można zmieścić więcej budynków, a są one doskonałą inwestycją pod wynajem.

Bloki z wielkiej płyty z doskonałą lokalizacją

W dodatku bloki z wielkiej płyty mają na ogół doskonalą lokalizację –są usytuowane w miejscach z doskonała infrastrukturą, mówi ekspert.

REKLAMA

Mieszkania z wielkiej płyty tańsze od współcześnie budowanych

Boom na runku mieszkaniowym idzie w parze ze wzrostem cen mieszkań - zaletą wielkiej płyty jest jej cena. Ceny mieszkań z wielkiej płyty są niższe od współczesnego budownictwa.

Jak podkreśla ekspert, w zależności od miasta, różnice są bardzo różne, ale np. w Warszawie różnica między ceną mieszkania z wielkiej płyty, a wybudowanego współcześnie, sięga nawet 1000 zł na metrze kwadratowym.

− Ale np. w takich miastach jak Wrocław, Kraków, Katowice czy Poznań, cena mieszkań z wielkiej płyty jest równa cenie mieszkań współczesnego budownictwa na rynku wtórnym, mówi gość radiowej Jedynki.

Wielka płyta po modernizacji staje się bardzo atrakcyjna

 I podkreśla, to wszystko zależy od lokalizacji, popytu oraz standardu w jakim jest budynek. Szczególnie, że coraz więcej takich budynków jest modernizowanych i ocieplanych.

REKLAMA

Budynki z wielkiej płyty trwalsze od budowanych współcześnie?

I co ciekawe, w ciągu ostatniej dekady mieszkania w blokach z wielkiej płyty wolniej traciły na wartości niż lokale z bardziej współczesnego budownictwa. W ostatnich latach dużo mówiło się o trwałości tych budynków.

Dwa lata temu Instytut Techniki Budowlanej rozpoczął badanie kondycji i trwałości budynków z wielkiej płyty w Polsce i te badania jeszcze trwają - ale jak mówi ekspert nie powinniśmy się bać budynków z wielkiej płyty.

Wielka płyta przewidziana na 100 lat

Jak mówi ekspert, już  z poprzednich analiz wynikało, że te budynki są w niezłej kondycji, gdyż w Polsce technologia wielkiej płyty została ulepszona w stosunku do wzorców skąd przyszła – czyli ze Wschodu.

− Ponadto, administracja zarządzająca budynkami z wielkiej płyty ma obowiązek przeprowadzania badań technicznych budynków co pięć lat. A mają one trwałość przewidzianą na 100 albo więcej lat, mówi Maciej Górka.

REKLAMA

Wielka pływa się zmienia, bo spółdzielnie inwestują w termomodernizację bloków i przedłużają jej żywot.

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej