Kulisy Spraw: Drugie dno Marca ‘68
Mija 50 lat od antysemickich czystek dokonanych przez władze w PRL, będących pokłosiem Marca ’68. Jak jednak podkreślał w Kulisach Spraw prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aspekt dotyczący wydalenia z komunistycznej Polski kilkunastu tysięcy Żydów jest tylko jednym z kontekstów wydarzeń sprzed półwiecza.
2018-03-05, 19:30
Posłuchaj
Kryzys polityczny Marca ‘68 zapoczątkowany został przez demonstrację studentów m.in. przeciwko zdjęciu wystawianych w Teatrze Narodowym „Dziadów” Adama Mickiewicza. Był to pretekst do przeprowadzenia rozgrywki wewnątrz PZPR, której rezultatem były antysemickie czystki. Jak mówił na naszej antenie prof. Antoni Dudek, powodem antyżydowskich ruchów w obozie rządzącym były napięcia między młodymi działaczami a starszymi, wywodzącymi się z Komunistycznej Partii Polski i będącymi w dużej mierze pochodzenia żydowskiego.
– Decyzja o zdjęciu „Dziadów” uruchomiła ciąg wydarzeń, który doprowadził do protestów młodzieży. To drugie, moim zdaniem ważniejsze, dno wydarzeń Marca ’68. To był bunt młodego pokolenia – wskazywał politolog, zauważając że były to nie tylko wystąpienia studentów. – Jak pokazały statystyki milicyjne, wśród zatrzymanych uczestników demonstracji więcej było uczniów i młodych robotników. To był zatem bunt całej młodzieży przeciwko stagnacji rządów późnego Gomułki – dodawał gość PR24.
Prof. Antoni Dudek – już w kontekście emigracji kilkunastu tysięcy Żydów z Polski – ocenił natomiast, że „była to gigantyczna strata wizerunkowa dla Polski”. – Wyszliśmy po Marcu ‘68 z „etykietką” kraju antysemickiego. Wyjechało wtedy z Polski wielu wybitnych intelektualistów, zdziesiątkowane zostało środowiska akademickie – przypominał politolog z UKSW.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.
Polskie Radio 24/zz
____________________
Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 5.03.18
Godzina emisji: 19.10
REKLAMA