Piotr Duda o zakazie handlu w niedzielę i nowelizacji Kodeksu Pracy

Na 11 marca przypada pierwsza niedziela wolna od handlu. O firmach, które zapowiadają omijanie prawa, a także o nowelizacji Kodeksu Pracy i 50. rocznicy wydarzeń marcowych, mówił w Polskim Radiu 24 przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

2018-03-08, 09:55

Piotr Duda o zakazie handlu w niedzielę i nowelizacji Kodeksu Pracy
Piotr Duda. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

8.03.18 Piotr Duda o zakazie handlu w niedziele i nowelizacji Kodeksu Pracy
+
Dodaj do playlisty

Jak stwierdził Piotr Duda, niedziele wolne od handlu od dnia 11 marca to bardzo dobry kierunek. - Społeczeństwo się do tego przyzwyczai. Teraz powinniśmy zająć się kolejnymi etapami, czyli dostosować się do tego, by kolejne grupy także mogły odpoczywać w niedziele i przebywać z rodzinami – powiedział gość.

Skomentował także niepochlebne opinie dotyczące zakazu handlu w niedziele. - Wszystkim wolnościowcom, którzy twierdzą, że Sejm, który przyjął tę ustawę ogranicza ich wolność chcę powiedzieć, że wolność kończy się tam, gdzie ktoś próbuje ją ograniczać komuś innemu. A tak to wygląda w tym przypadku – oznajmił Duda.

Gość Polskiego radia 24 odniósł się także do sygnałów ze strony niektórych sieci handlowych mówiących o tym, że pracownicy będą np. zmuszani do przychodzenia do pracy już w nocy z niedzieli na poniedziałek np. o godzinie 0.15.

- Niektórzy przedsiębiorcy traktują pracę jak towar, a pracowników jak przedmiot. To są firmy, które nie chcą przestrzegać Kodeksu Pracy, Ustawy o Związkach Zawodowych, Ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych i tak samo traktują pracowników. Inne sieci handlowe, z polskim kapitałem, nie mają problemu z tą ustawą i dostosowują się do prawa podczas gdy inni próbują je omijać - tłumaczył.

REKLAMA

Duda skomentował także prace nad nowelizacją Kodeksu Pracy i doniesienia o zlikwidowaniu m.in. umów o dzieło.

- Mógłbym powiedzieć, że jest to sukces związków zawodowych i Solidarności, ale jestem zniesmaczony, ponieważ członkowie Komisji Kodyfikacyjnej mieli opracować raport w swoim gronie i przygotować nowy Kodeks Pracy na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej. Nie miało być przekazu do mediów tymczasem pojawiło się ich sporo. Przypominam jednak, że Komisja Kodyfikacyjna nie ma uprawnień legislacyjnych, ustawowych. Jedynie przygotowuje raporty, a co zrobi z tym ministerstwo - to już inna sprawa – podsumował.

Gość wspominał także wydarzenia marcowe w 50. rocznicę Marca’68.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 8.03.18

Godzina emisji: 9:13


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej