Archiwum Ringelbluma. O upamiętnianiu Zagłady Żydów
W stolicy powstanie Muzeum Getta Warszawskiego – zapowiedzieli podczas wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Gliński. Tymczasem, już od kilku lat działa społeczny Komitet Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma przy stowarzyszeniu „Stacja Muranów”. W Polskim Radiu 24 o zbiorze mówili Aleksandra Engler-Malinowska i Marcin Urbanek, przedstawiciele Komitetu.
2018-03-11, 15:01
Posłuchaj
Archiwum Ringelbluma zawiera akty, które są dokumentacją Holokaustu. – Archiwum zgromadzone przez Ringelbuma i ludzi zgromadzonych w grupie Oneg Szabat to jeden z najcenniejszych zbiorów dokumentów znajdujących się w polskich archiwach – mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Engler-Malinowska. – To zabytek klasy „0”. Tak, jak nuty Chopina czy opracowanie Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” – dodawała.
– Symboliczną wartością archiwum jest to, że Niemcom zależało na zlikwidowaniu pamięci o narodzie żydowskim. Tymczasem, to papierowe archiwum przetrwało najgorsze rzeczy, zburzenie getta – podkreślał Marcin Urbanek.
Komitet Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma chce na obecnej ul. Nowolipki 28, skąd wydobyto po wojnie zbiór dokumentów, upamiętnienia Archiwum Ringelbluma w postaci monumentu.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/zz
____________________
REKLAMA
Data emisji: 11.03.18
Godzina emisji: 14.35
Polecane
REKLAMA