Wilno: Marszałek Kuchciński podpisał list ws. Nord Stream II
Gazociąg Nord Stream II jest ukierunkowany na pogłębienie zależności energetycznej państw Unii Europejskiej od Rosji – napisano w podpisanym w Wilnie, m.in. przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, liście skierowanym do przewodniczących parlamentów państw europejskich. W Gorącym Temacie relacja Kamila Zalewskiego, korespondenta Polskiego Radia w Wilnie.
2018-03-11, 15:33
Posłuchaj
List przygotowany przez Polskę, Litwę, Łotwę, Ukrainę i Mołdawię został w niedzielę podpisany w Wilnie przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, przewodniczącego litewskiego parlamentu Viktorasa Pranckietisa oraz przewodniczącą łotewskiego Sejmu Inarę Murniece. Ukraina i Mołdawia podpisały list wcześniej.
Marszałek Marek Kuchciński powiedział dziennikarzom, że dzięki temu, iż dokument został podpisany przez grupę krajów, głos ws. Nord Stream II będzie bardziej słyszalny. – W liście podkreślamy wspólne bezpieczeństwo wszystkich państw UE, a także państw będących w jej wschodniej części – zaznaczył po podpisaniu listu marszałek Kuchciński.
Marszałek wskazał również, że list odnosi się do zasady solidarności i współpracy, co jest fundamentem Unii Europejskiej. – Chcemy ze wszystkimi współpracować, ale chcemy też, żeby szanowano troskę o bezpieczeństwo naszych państw, czyli państw bałtyckich i Polski. Wspólnie wspieramy też Ukrainę, która toczy ciężką walkę o swoją niepodległość – powiedział Marek Kuchciński.
W liście czytamy m.in., że „bezpieczeństwo energetyczne stanowi kluczowy element zjednoczonej i prosperującej Europy, w której zasady konkurencyjności i wolnego rynku są podwalinami sukcesu. Konieczne są inwestycje w infrastrukturę, a w szczególności w przyłącza gazu oraz dodatkowe gazociągi, które wzmocnią dywersyfikację dostaw gazu ziemnego”.
REKLAMA
Sygnatariusze wyrazili głęboki niepokój z powodu „konsekwentnych działań Rosji na rzecz wykorzystania interesów energetycznych do celów politycznych”. W ich ocenie, pomimo że gazociąg Nord Stream II jest przedstawiany jako komercyjny projekt, jest on instrumentem polityki państwa rosyjskiego.
Polska, Litwa, Łotwa, Ukraina i Mołdawia wezwały kraje europejskie do zagwarantowania, że użytkowanie gazociągu Nord Stream II będzie przebiegać zgodnie z unijnymi przepisami, w szczególności z przepisami Trzeciego Pakietu Energetycznego.
Polska uważa, że inwestycja godzi w jej interesy, sąsiedniej Ukrainy i jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.
Więcej w relacji Kamila Zalewskiego.
REKLAMA
W I części Gorącego Tematu prof. Ryszard Cichocki, socjolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, mówił o społecznych skutkach ograniczenia handlu w niedziele. – Jeżeli zamykamy jedną przestrzeń spędzania wolnego czasu, otwierają się inne – wskazywał ekspert. – W przyszłości należy się zatem spodziewać rozbudowy wszystkiego, co jest związane z rekreacją. Ludzie będą musieli coś robić. Jestem przekonany, że w miastach będą pojawiać się nie tylko galerie handlowe, ale także rozrywkowe – dodawał gość PR24.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/IAR/zz
REKLAMA
______________________
Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 11.03.18
Godzina emisji: 15.10
Polecane
REKLAMA