Szef MSZ: popieramy aspiracje Macedonii i państw Bałkanów Zachodnich ws. członkostwa w UE i NATO
- Moja wizyta w Macedonii to wyraz poparcia dla euroatlantyckich aspiracji Macedonii i państw Bałkanów Zachodnich - oświadczył w poniedziałek w Skopje szef MSZ Jacek Czaputowicz. Obecny czas sprzyja podnoszeniu kwestii rozszerzenia UE w tym kierunku - dodał.
2018-03-12, 15:29
Na wspólnej konferencji prasowej z macedońskim ministrem spraw zagranicznych Nikołą Dimitrowem Czaputowicz pogratulował rządowi Macedonii "idących w dobrym kierunku" reform wewnętrznych i poprawy sytuacji międzynarodowej kraju.
- Moja wizyta tutaj jest wyrazem poparcia dla aspiracji Macedonii, państw Bałkanów Zachodnich w staraniach o członkostwo w UE, w Sojuszu Północnoatlantyckim - podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Szef MSZ Moja wizyta tutaj jest wyrazem poparcia dla aspiracji Macedonii, państw Bałkanów Zachodnich w staraniach o członkostwo w UE, w Sojuszu Północnoatlantyckim
Ocenił jednocześnie, że - w związku m.in. z trwającą unijną prezydencją Bułgarii w Radzie UE oraz przyszłoroczną prezydencją Rumunii - obecny czas sprzyja podnoszeniu kwestii rozszerzenia Unii o państwa zachodniobałkańskie.
- Liczymy, że będzie to ważny moment i chcemy być zaangażowani na rzecz Bałkanów Zachodnich, żeby w tym najbliższym okresie zrobić znaczący krok w przybliżeniu tych państw i społeczeństw do członkostwa w UE i Sojuszu Północnoatlantyckim - oświadczył Czaputowicz.
"Wraz z innymi krajami UE będziemy sprzyjać zbliżeniu Grecji i Macedoni"
W lutym premier Macedonii Zoran Zaew zapowiedział, że jego kraj jest gotów dodać geograficzne określenie do swojej nazwy, aby zażegnać wieloletni spór z Grecją i zwiększyć szanse kraju na wstąpienie do UE i NATO. Szef macedońskiego rządu oświadczył, że może się zgodzić na dodanie do nazwy Macedonia przymiotnika, np. "górna" czy "północna". Zaznaczył jednak, że nowa nazwa musi "wyrażać szacunek dla godności Macedończyków".
Pytany o stanowisko Polski w sprawie prowadzonych z Grecją rozmów na temat ewentualnej zmiany nazwy Macedonii, szef dyplomacji wyraził nadzieję, że zakończą się one sukcesem. Ocenił zarazem, że oczekiwania strony macedońskiej dotyczące "zachowania tożsamości państwowej" są "bardzo ważne i należy je uwzględnić".
- Wraz z innymi państwami UE będziemy sprzyjać zbliżeniu (stanowisk Grecji i Macedonii) - zapowiedział Czaputowicz.
REKLAMA
koz
REKLAMA