Więcej węgla, mniej zboża. Wzrost przeładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu
O 15 proc. więcej ładunków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku przeładowano w pierwszych dwóch miesiącach tego roku w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Największe wzrosty zanotowały węgiel i ruda, z kolei spadki odnotowano w segmencie zboża.
2018-03-17, 11:04
Z informacji Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wynika, że wzrosty przeładunków zanotowały w styczniu i lutym br. prawie wszystkie grupy towarowe.
Wegiel i ruda z największym wzrostem
Największy wzrost, bo o 70 proc. miały węgiel i ruda, na co wpływał zwiększony eksport koksu oraz stale rosnący import rudy. Dwucyfrowe wzrosty dały także przeładunki w grupie inne masowe (30 proc.) oraz drobnica (13 proc.), w tym drobnica promowa (13 proc.).
Znaczący w przeładunkach jest wzrost węgla, ponieważ przez ostatnie trzy lata porty notowały spadki wielkości tego surowca.
"Na wzrost eksportu koksu miały wpływ cztery duże statki obsłużone w lutym z ładunkiem m.in. do Indii i Hiszpanii" - powiedziała Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu. "Cieszy także rosnący import rudy. To z kolei kontynuacja trendu, który utrzymuje się od zeszłego roku. Zwiększony import rudy to oznaka rozpędzonej gospodarki. Wzrosty w koksie i rudzie to także dobry prognostyk na przyszłość" - dodała Woźniak-Lewandowska.
REKLAMA
Mniejsze przeładunki zboża
Spadki zanotowały natomiast przeładunki zboża (60 proc.), ropy naftowej i jej przetworów (4 proc.) oraz kontenerów (4 proc.). O ile w przypadku kontenerów i ropy jest to chwilowe wahnięcie w dół, o tyle w zbożach mniejsze przeładunki były już zauważalne w zeszłym roku - podał Zarząd.
W tym roku w portach w Szczecinie i Świnoujście obsłużono 4 608,9 tys. ton towarów.
Z szacunków portów wynika, że obsługiwane ładunki będą rosły, a ten rok powinien zamknąć się wielkością przekraczającą 26 mln ton. 2017 r. zespół portów Szczecin-Świnoujście zamknął rekordowym wynikiem 25,5 mln ton przeładowanych towarów. To o 5,5 proc. lepszy wynik niż w 2016 r.
PAP, ak NRG
REKLAMA
REKLAMA