K2, Broad Peak, Lhotse ... Jerzy Kukuczka zdobył Himalaje, podbije teatr? "Intencje mamy szlachetne"

W Teatrze Śląskim trwają próby do spektaklu "Himalaje". Prapremierę sztuki, która przypomina historię legendarnego alpinisty Jerzego Kukuczki zaplanowano na 11 maja.

2018-03-17, 11:44

K2, Broad Peak, Lhotse ... Jerzy Kukuczka zdobył Himalaje, podbije teatr? "Intencje mamy szlachetne"
Jerzy Kukuczka – graffiti w Bogucicach . Foto: materiały prasowe

Posłuchaj

Rozmowa z Jerzym Kukuczką przed wyjazdem w 1989 na Lhotse (Polskie Radio)
+
Dodaj do playlisty

- To trudna sprawa, bo to jest postać legendarna, na to nakładają się wydarzenia ostatnich miesięcy i lat, to wszystko, co się wydarzyło z Tomaszem Mackiewiczem, to co się wcześniej zdarzyło na Broad Peak, K2 – mówi reżyser Robert Talarczyk.

Powiązany Artykuł

k2 1200 f.jpg
K2 dla Polaków: zdobywanie K2 powinien poprzedzić atak wspinaczy na swoje ego. "Big Brother” też nie pomógł

Kanwą spektaklu jest wydana w 2016 r. książka autorstwa dwóch śląskich dziennikarzy Dariusza Kortki i Marcina Pietraszewskiego pt. "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście". Obaj autorzy pracowali nad teatralną adaptacją wraz z dramaturgiem Arturem Pałygą.

- Może wygląda to na koniunkturalizm, ale intencje mamy szlachetne, bo o spektaklu o Kukuczce rozmawiamy od paru lat. Ten temat jest ciągle nośny i ciągle się coś wokół tego dzieje, trudno więc opowiedzieć o tym wszystkim bez doraźnego dziennikarskiego backgroundu. Nie chcemy jednak takiego wrażenia, bo to jest opowieść o ludziach, którzy są w innym stanie świadomości, w innym stanie przestrzeni, o tym bardzo chcemy opowiadać - jak oni patrzą na nas i jak my patrzymy na nich – dodaje dyrektor Talarczyk.

Rolę Jerzego Kukuczki zagra Dariusz Chojnacki. - Jest fizycznie podobny do Kukuczki, grał go nawet w filmie dokumentalnym, ale jest też mentalnie zbliżony do tego bohatera, ma swój własny świat – opowiada reżyser.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Urubko Bielecki Revol 1200 f.jpg
Pisanie o himalaistach jest trudne? "To jak wspinanie się na ośmiotysięcznik nago”

- Mają taką przestrzeń w głowie, że możemy im zazdrościć i próbować odpowiedzieć na pytanie, dlaczego oni w te góry lezą, chociaż czasem oni sami nie potrafią na nie odpowiedzieć - przyznał Talarczyk.

Jerzy Kukuczka urodził się 24 marca 1948 r. w Katowicach. Jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, tj. wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8000 metrów. Zajęło mu to dziewięć lat. Przed nim był tylko Włoch Reinhold Messner, ale potrzebował na to samo 17 lat.

Polak wspinał się zazwyczaj w ekstremalnie ciężkich warunkach - zimą albo nowymi trasami, przy czym siedmiokrotnie w stylu alpejskim. Żaden inny zdobywca wszystkich ośmiotysięczników nie może pochwalić się takim dorobkiem. W ciągu niespełna dwóch lat (21 stycznia 1985 r.-10 listopada 1986 r.) stanął na szczycie sześciu z 14 takich szczytów.

Wywiad z Bernadette McDonald, urodzoną w Kanadzie pisarką i autorką wielu książek, która od wielu lat opisuje "polskich lodowych wojowników”.

PolskieRadio.pl

REKLAMA

24 października 1989 r., podczas wspinaczki nową drogą na Lhotse, Kukuczka, którego partnerem był Ryszard Pawłowski, odpadł ze ściany na wysokości ok. 8200 m; lina nie wytrzymała obciążenia i pękła, a on spadł w dwukilometrową przepaść i zginął na miejscu. Po odnalezieniu ciała pochowano je w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku.


(ah) 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej