ZUS wdraża e-akta: jakie nowe obowiązki pracodawcy, jakie pracownika?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna przygotowania do wdrożenia projektu e-akta.

2018-03-21, 13:24

ZUS wdraża e-akta: jakie nowe obowiązki pracodawcy, jakie pracownika?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Africa Studio/shutterstock.com

Posłuchaj

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna przygotowania do wdrożenia projektu e-akta. Co to oznacza dla pracodawców i pracowników, wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS./Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS, okres przechowywania akt pracowniczych skraca się dla pracodawców z 50 do 10 lat.

Akta osób zatrudnionych od stycznia 2019 r. przechowywane nie 50, ale 10 lat

− Akta osób zatrudnionych od 1 stycznia 2019 r. będą już przechowywane przez 10 lat, ale ten krótszy okres przechowywania akt może dotknąć osoby, które były zatrudnione między 1 stycznia 1999 r., a 31 grudnia 2018 r., mówi rzecznik.

I dodaje, że jeśli pracodawca chciałby skrócić okres przechowywania akt pracowniczych za osoby zatrudnione między 1999 r. a grudniem 2018 r., to musi przygotować specjalny raport informacyjny dla ZUS, w którym przekaże informacje o pracowniku.

Akta pracownicze po 10 latach zacznie gromadzić ZUS

Wojciech Andrusiewicz mówi także co będzie się działo z naszymi danymi po 10 latach przechowywania ich przez pracodawcę.
− W związku z tym, że po 10 latach pracodawca nie będzie miał obowiązku przechowywania akt pracowniczych, ich gromadzeniem zajmie się ZUS, wyjasnia.
 
Dochodzą nowe obowiązki wobec ZUS

Wśród innych obowiązków dotyczących płatnika po wejściu w życie nowego systemu przechowywania akt, będzie wymóg ZUSu dodatkowych informacji o pracownikach, które przekazują pracodawcy, m.in. dotyczącego wynagrodzenia.

REKLAMA

− Innym obowiązkiem pracodawcy będzie wskazanie kwot przychodu osiąganego przy okazji zwolnień i zasiłków chorobowych, a także przekazywanie do ZUS informacji o dacie i trybie rozwiązania umowy o pracę, podstawie prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, oraz kto wyszedł z inicjatywą, aby stosunek pracy rozwiązać, wylicza rzecznik ZUS.

ZUS rozpisał już przetarg na modyfikację Kompleksowego Systemu Informatycznego. Przetarg powinien zostać rozstrzygnięty w czerwcu br. , tak by wykonawca miał pełne 6 miesięcy na przygotowanie nowego systemu informatycznego.
Elżbieta Mamos, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej