24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Mieli zaledwie kilka, kilkanaście lat. Nosili do kryjówek na strychu lub w piwnicy chleb, mleko, wodę. Na prośbę rodziców kłamali niemieckim żołnierzom, że idący obok nich chłopiec czy dziewczynka to ich brat lub siostra. Za to, co robili podczas II Wojny Światowej dziś nazywani są Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli Łucja Jurczak - Sprawiedliwa i Mieszko Zieliński – syn Sprawiedliwego Ryszarda Zielińskiego, reżyser filmu dokumentalnego o Polakach ratujących Żydów przed Zagładą.

2018-03-24, 11:01

24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
Prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Posłuchaj

23.03.18 Nos Kleopatry cz.1
+
Dodaj do playlisty

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Nowe święto ma upamiętniać tych, którzy w czasie wojny ryzykowali życie dla przyjaciół, sąsiadów, a czasem zupełnie obcych osób pochodzenia żydowskiego.

Jak podkreśliła Łucja Jurczak, „to ogromny zaszczyt mieć swoje święto w kalendarzu”. - Nareszcie się tego doczekaliśmy. W pewnym okresie już się nie spodziewaliśmy, że takie święto zostanie ustanowione, ale jednak przyszła taka Polska. Doczekaliśmy się tego – mówiła Sprawiedliwa Wśród Narodów. W audycji opowiedziała także swoją historię.


Łucja Jurczak (L), Mieszko Zieliński (Ś) i Agnieszka Kamińska (P), foto: AK Łucja Jurczak (L), Mieszko Zieliński (Ś) i Agnieszka Kamińska (P), foto: AK

Mieszko Zieliński odniósł się z kolei do swojego filmu. - Wielkim dylematem było dla mnie wybranie historii, które mogłyby się zmieścić w 45-minutowym czasie. Film miał być bowiem materiałem do wykorzystania podczas 45-minutowej lekcji – wyjaśnił.

REKLAMA

Dodał, że największym problemem realizacyjnym było to, że chciał przedstawić wszystkie historie. - Trzeba było jednak dokonać wyboru. Każda historia jest inna choć elementem wspólnym jest to, że zawsze była jakaś skrytka, kryjówka. Bohaterowie mojego filmu działali na terenie getta. Wchodzili do getta niosąc pomoc, wyprowadzali z getta ratując życie, bo nikt nie mógł przecież z niego ot tak wyjść – tłumaczył gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 23.03.18

Godzina emisji: 22:15

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej