Kard. Kazimierz Nycz: każdy kapłan namaszczony jest Duchem Świętym

Dziś Wielki Czwartek. Zaczyna się Triduum Paschalne, podczas którego Kościół wspominać będzie mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Liturgia Wielkiego Czwartku to przede wszystkim wspomnienie ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

2018-03-29, 14:53

Kard. Kazimierz Nycz: każdy kapłan namaszczony jest Duchem Świętym
Kard. Kazimierz Nycz uczestniczy w liturgii Wielkiego Czwartku. Foto: Wojciech Łączyński/archwwa.pl

- Każdy kapłan jest namaszczony Duchem Świętym w czasie święceń kapłańskich, by być sługą Chrystusa i Kościoła. Ten związek Ducha Świętego w naszym kapłaństwie jest widoczny w głoszeniu słowa Bożego i w posłudze sakramentów, a najbardziej jest widoczny w czasie sprawowania Eucharystii - mówił podczas mszy Krzyżma metropolita warszawski. W liturgii odprawionej w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela wzięło udział 400 księży ze stołecznej archidiecezji. 

Kard. Kazimierz Nycz zaapelował do kapłanów o zachowanie jedności z papieżem Franciszkiem. - Wszystkie te wierności i stała troska o jedność prezbiterium warszawskiego, jak i ta ostatnia jedność z papieżem Franciszkiem jest wyzwaniem ważnym, szczególnym na nasze czasy, na nasze dni, miesiące i lata, w których nam przychodzi żyć - mówił podczas homilii kardynał.

Symbolika Wielkiego Czwartku

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, podczas którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgia w tym czasie wspomina Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami, ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Jak zaznaczył metropolita warszawski, ustanowienie Eucharystii zwraca naszą uwagę na "nowy sposób obecności Jezusa w Kościele, obecności we wspólnocie, obecności w słowie, obecności w Eucharystii i w uczcie, którą się karmimy, kiedy z niej korzystamy". 

REKLAMA

- Ostatnim elementem obrzędu Wielkiego Czwartku jest przeniesienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do Ciemnicy na znak modlitwy w Ogrójcu, która miała miejsce po ustanowieniu Eucharystii - powiedział kard. Kazimierz Nycz. 

W Wielki Czwartek, we wszystkich kościołach katedralnych, biskup ordynariusz wraz z kapłanami z całej diecezji odprawia mszę św., podczas której poświęca oleje Krzyżma Świętego, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, namaszczenia chorych, bierzmowania i święceń kapłańskich. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji. 

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej