Polacy mają coraz więcej pieniędzy na własne wydatki
Portfele Polaków statystycznie spuchły najbardziej od 9 lat. W 2017 roku dochód rozporządzalny na osobę wzrósł do 1598 złotych miesięcznie - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 123 złote więcej niż rok wcześniej, czyli wzrost o 8,3 procent. Ten dochód określa ile pieniędzy zostaje nam w portfelu po zapłaceniu podatków i odprowadzeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dzięki czemu wzrósł i na co polskie rodziny wydały te pieniądze? - Sprawdzał to Piotr Wardziak.
2018-03-30, 12:54
Posłuchaj
Suma pieniędzy, która pozostawała do dyspozycji Polaków - dla porównania - w 2016 roku wynosiła 1475 złotych na osobę, a 10 lat wcześniej w 2007 było to zaledwie 929 złotych. Ta kwota rosła stopniowo i powoli od lat, ale w ubiegłym roku nastąpił jej wyraźniejszy skok. Jak mówi główny ekonomista banku ING Rafał Benecki, wzrost dochodu rozporządzalnego wynika z dobrej sytuacji na rynku pracy i wyższych płac, ale także z nowych świadczeń społecznych, w tym programu Rodzina 500 Plus. Zdaniem eksperta dochód rozporządzalny dalej będzie rosnąć, choć już mniej dynamicznie jak teraz.
Na co wydajemy dodatkowe środki?
Do tego dochodzi jeszcze fakt, że po prostu więcej osób ma pracę i to też widać w tej statystyce. Skoro już mieliśmy więcej do wydania to co zrobiliśmy z tymi pieniędzmi? Główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński wskazuje, że Polacy przeznaczyli je na konsumpcję - ale nie tylko na drobne przyjemności, ale także na dobra o bardziej trwałym charakterze, takie jak na przykład meble czy AGD. Dodatkowe pieniądze posłużyły też do pospłacania "chwilówek" i kredytów, niektórzy szukali miejsca, gdzie je zainwestować lub po prostu odkładali je na "czarną godzinę".
Do średniej UE troche nam brakuje
Więcej pieniędzy, które mamy na kontach i w porfelach cieszy, ale warto pamiętać, że wciąż dochód rozporządzalny w Polsce to jedynie około 70-ciu procent średniego dochodu rozporządzalnego liczonego dla wszystkich państw unijnych oraz 2/3 takiego dochodu w strefie euro.
Bardziej szczegółowe informacje na temat dochodów Polaków GUS opublikuje w czerwcu. Ale według danych za 2016 rok świadczenia z programu Rodzina 500 plus stanowiły przeciętnie 16,8 procent dochodu rozporządzalnego na jedną osobę.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Piotr Wardziak, md
REKLAMA