Działalność ROPCiO. „Miał być uniwersalną platformą wymiany poglądów”
Gdy mówi się dziś o działaniach opozycyjnych przed NSZZ Solidarność na myśl przychodzi głównie Komitet Obrony Robotników KSS „KOR” choć były także inne organizacje. Jedną z nich był Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela powołany 25 marca 1977 roku. O działalności ROPCiO opowiadał w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
2018-04-02, 21:00
Posłuchaj
26 marca 1977 roku - dzień po powołaniu ROPCiO - podpisano apel dotyczący celów tej organizacji i złożono go w Kancelarii Prymasa Polski. Jak zaznaczył dr Patryk Pleskot, treść apelu była bardzo podniosła choć ogólnikowa, gdyż organizacja dopiero się tworzyła.
- ROPCiO postawił sobie za cel monitorowanie przestrzegania praw człowieka i ich respektowanie i bardzo szybko stworzył sieć punktów konsultacyjno-informacyjnych, które miały zbierać w różnych miejscach kraju informacje dotyczące łamania praw człowieka. Centrum była Warszawa, Łódź i Gdańsk, ale angażowały się także mniejsze miasta, takie jak np. Kalisz – tłumaczył gość.
Dodał, że dzięki temu można było nazwać ROPCiO organizacją ogólnopolską. - Punkt wyjścia był taki, że miał on być platformą wymiany poglądów, z zasady uniwersalną, stanowiąca przestrzeń do kontaktów. Organizacja nie miała z gruntu jednego przywódcy. Było dwóch rzeczników prasowych - Andrzej Czuma i Leszek Moczulski – zauważył dr Pleskot.
W opinii gościa, istotne było to, że organizacja zaczęła działać w sposób jawny. - Podawano imiona, nazwiska, adresy. Było to w tych czasach aktem odwagi cywilnej – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24/pr
____________________
REKLAMA
Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 2.04.18
Godzina emisji: 20:31
REKLAMA