Nowiczok, którym próbowano otruć Siergieja Skripala, został wyprodukowany w tajnej bazie rosyjskiej
Środek paraliżujący nowiczok, którym próbowano otruć w Anglii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę został wyprodukowany w ośrodku broni chemicznej w Szychanach koło Saratowa – ujawnia brytyjski dziennik "The Times".
2018-04-06, 15:49
Naukowo-Badawczy Instytut Radiacji i Obrony Chemicznej w Szychanach, to położona 500 kilometrów na południowy zachód od Moskwy rozległa baza z dziesiątkami budynków, w których oficjalnie pracuje się nad sposobami ochrony przed atakiem bronią chemiczną. Według dziennikarzy "The Times", to właśnie stamtąd pochodził nowiczok, paraliżujący środek, którym na początku marca próbowano otruć byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala oraz jego córkę Julię.
Według ustaleń pracowników brytyjskiego wywiadu, ośrodek w Szychanach był miejscem testowania w ciągu ostatniej dekady środka nowiczok, także w kontekście wykorzystywania go do przeprowadzania wyroków śmierci na osoby niewygodne dla władz Rosji.
Według gazety, o tym, że nowiczok z Szychan miał być używany do zleconych zabójstw świadczyć ma fakt, że jego ilości zgromadzone w ośrodku są zbyt małe, by mówić o używaniu środka na polu bitwy. Dla "Timesa" wypowiedział się również Hamish de Bretton Gordon, były dowódca brytyjskiego regimentu broni chemicznej, biologicznej, radiologicznej i nuklearnej, który widział dowody zdobyte przez brytyjski wywiad w sprawie Skripala. Według niego zgromadzona dokumentacja jest niepodważalna.
Wyprodukowany w Rosji
Zdaniem Gordona nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że nowiczok został wyprodukowany gdzieś poza Rosją, na terenie byłych krajów postsowieckich, np. na Ukrainie czy w Kazachstanie. Kreml zdecydowanie zaprzecza, jakoby to Rosjanie mieli próbować otruć Skripala, a także odżegnuje się od wyprodukowania środka, którym truto byłego szpiega.
REKLAMA
Jak donosi "The Times", rosyjski ambasador w Londynie Aleksander Jakowienko powiedział na konferencji prasowej, że Rosja nigdy nie wyprodukowała nowiczoka, a wszystkie tego typu doniesienia są wymysłem niektórych krajów i niektórych naukowców. Moskwa zażądała zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.
Próba otrucia Siergieja Skripala miała miejsce 4 marca tego roku w Salisbury. Ofiarą ataku środkiem paraliżującym padł on sam oraz jego córka i kilkadziesiąt przypadkowych osób. Ostatnio poinformowano oficjalnie, że stan zdrowia Julii i Siergieja Skripalów wyraźnie się poprawił. Skripal był oficerem wywiadu wojskowego Rosji GRU. W latach 90. miał zostać zwerbowany przez brytyjski wywiad i odtąd działać jako podwójny agent.
Schwytany w Rosji i skazany w 2004 roku na 13 lat łagru został uwolniony w 2010 roku podczas wymiany szpiegów. Następnie zamieszkał w Wielkiej Brytanii. W wyniku afery z próbą otrucia Skripala kilkadziesiąt krajów wydaliło łącznie 125 rosyjskich dyplomatów ze swoich krajów. Polska wydaliła czterech dyplomatów.
times.co.uk, ms
REKLAMA
REKLAMA