Jacek Czaputowicz w Hiszpanii. Zgodność ws. budżetu UE i obronności
Rozwój stosunków dwustronnych oraz aktualne kwestie dotyczące UE i bezpieczeństwa międzynarodowego omawiali w piątek podczas spotkania w Madrycie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i szef hiszpańskiej dyplomacji Alfonso Dastis. Jacek Czaputowicz ocenił po spotkaniu, że Polska i Hiszpania mają podobne stanowisko dotyczące nowego budżetu Unii Europejskiej. Zgodność między Warszawą a Madrytem panuje też w sprawie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
2018-04-06, 21:16
Posłuchaj
Jednym z tematów rozmów ministrów były wieloletnie ramy finansowe Unii Europejskiej po 2020 roku. Jak mówił Jacek Czaputowicz, Polska jest za "ambitnym budżetem" Wspólnoty, który zrekompensuje straty związane z Brexitem. Według ministra, wspólnie z Madrytem Warszawa dostrzega zalety funduszy strukturalnych.
- Opowiadamy się za utrzymaniem tradycyjnych polityk, a więc polityki spójności i wspólnej polityki rolnej, która przynosi korzyści naszym państwom. Co nie oznacza, że nie dostrzegamy konieczności rozwoju nowych form aktywności Unii Europejskiej w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa, migracji czy rozwoju technologii - mówił szef polskiej dyplomacji.
Jacek Czaputowicz zaznaczał, że w interesie Polski i Hiszpanii leży utrzymanie konkurencyjności Unii Europejskiej i podstaw rozwoju gospodarczego. - Mówiliśmy o konieczności utrzymania podstawy funkcjonowania Unii Europejskiej, czyli czterech podstawowych swobód jednolitego rynku europejskiego - swobody przepływu towarów, kapitału, pracowników i usług. Zwłaszcza te dwie ostatnie swobody są kwestionowane przez niektóre państwa Unii Europejskiej - ocenił szef MSZ.
Minister Czaputowicz zwrócił też uwagę na rozwijające się polsko-hiszpańskie relacje gospodarcze. W ubiegłym roku obroty handlowe między obu państwami przekroczyły 10 miliardów euro. Szef polskiej dyplomacji poinformował też, że Hiszpania jest piątym państwem, jeśli chodzi o wielkość inwestycji w naszym kraju.
REKLAMA
Szef hiszpańskiej dyplomacji Alfonso Dastis oświadczył, że jego kraj rozumie polskie obawy związane z budową Nord Stream 2. Jednak Madryt czeka na oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie. Polska - jak przypomniał szef dyplomacji Jacek Czaputowicz - uważa gazociąg za projekt polityczny.
Obaj ministrowie zwrócili również uwagę na solidarną dyplomatyczną odpowiedź Zachodu wobec Rosji w związku z próbą otrucia byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala. Polska zdecydowała o wydaleniu 4 rosyjskich dyplomatów, zaś Hiszpania podjęła takie same działanie wobec 2 Rosjan.
Szef hiszpańskiego MSZ Alfonso Dastis zapewnił też, że jego kraj utrzyma swoje zaangażowanie na wschodniej flance NATO. Na Łotwie w ramach wielonarodowych sił Sojuszu stacjonuje około 300 hiszpańskich żołnierzy.
REKLAMA
Pytany przez polskie media o to, jak długo Hiszpania będzie wzmacniać wschodnią flankę NATO, Alfonso Dastis odparł - "tak długo, jak będzie to konieczne". "Chcemy pokazać w ten sposób, że wschodnia granica NATO jest też naszą granicą. Wspieramy naszych sojuszników wobec wszelkich zagrożeń, na jakie są narażeni. Nie jest to kwestia ograniczenia w czasie obecności wojskowej" - powiedział Alfonso Dastis.
REKLAMA