Pracownicze Plany Kapitałowe do zmiany?

Rząd zapowiada, że 16 kwiernia przedstawi kolejna wercję Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tymczasem projekt dotyczący PPK, który znajduje się w konsultacjach społecznych, wywołuje sporo kontrowersji tak wśród związków zawodowych, jak i pracodawców. Najwięcej uwag, i to z obu stron,  wywołują zapisy dotyczące kar.

2018-04-09, 08:05

Pracownicze Plany Kapitałowe do zmiany?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Andrey Burmakin/Shutterstock.com

Posłuchaj

Szykują się zmiany w projekcie dotyczącym Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ministerstwo Finansów i Polski Fundusz Rozwoju rozpatrują właśnie uwagi zgłoszone przez partnerów społecznych. Liczne uwagi zgłosili zarówno przedstawiciele pracodawców jak i związków zawodowych.
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo Finansów i Polski Fundusz Rozwoju rozpatrują właśnie uwagi zgłoszone przez partnerów społecznych. Liczne uwagi zgłosili zarówno przedstawiciele pracodawców jak i związków zawodowych.

Pracodawcy przeciwni karze więzienia za zniechęcenia do PPK

Jak zaznaczył w rozmowie z IAR Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan potrzebne są na przykład zmiany dotyczące karania pracodawców za zniechęcanie pracowników do uczestnictwa w programie. Przewidywana kara dwóch lat więzienia jest niedopuszczalna - ocenia Jeremi Mordasewicz.

„Solidarność” też przeciwny karom, jest za obecnymi programami emerytalnymi

Szef Solidarności zwraca uwagę na obligatoryjność PPK. Także Piotr Duda negatywnie ocenia kary więzienia dla pracodawców, którzy będą namawiać pracowników, żeby wypisywali się z tych programów. Dodał, że jego związek promuje programy emerytalne, które są prowadzone obecnie w zakładach pracy.

REKLAMA

„Solidarność” ocenia, że PPK nie rozwiązuje problemu niskich świadczeń emerytalnych

Według Piotra Dudy PPK nie rozwiązują też problemu niskich świadczeń emerytalnych.

Jak czytamy w oświadczeniu Komisji Krajowej "S", "Pracownicy o niskich dochodach zapewne podejmą działania mające na celu rezygnację z PPK. Planami mogą być zainteresowani pracownicy o wyższych dochodach. W efekcie przy wykorzystaniu środków publicznych (Fundusz Pracy) nastąpi  dofinansowywanie świadczeń pracowników o relatywnie lepszej sytuacji na rynku pracy i lepszej sytuacji materialno-dochodowej".

Komisja Krajowa "Solidarność": PPK nie są elementem ubezpieczeń społecznych

Ponadto, czytamy, że Pracownicze Plany Kapitałowe nie są elementem ubezpieczeń społecznych, ponieważ nie są oparte na zasadzie solidarności społecznej: wypłaty następują w ograniczonym okresie (nie są dożywotnie), uczestniczenie w nich nie ma charakteru powszechnego, a wysokość wypłaty nie jest w żaden sposób gwarantowana. Bezpieczeństwo finansowe uczestników (pracowników) obarczone jest wysokim ryzykiem. Ponadto to właśnie uczestnicy PPK będą ponosili konsekwencje niewłaściwego wyboru TFI dokonanego przez pracodawcę.

REKLAMA

Rząd zapowiada, że jest otwarty na uwagi

Rząd jest otwarty na wszelkie uwagi - mówi IAR wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodaje, że liczy na kompromis w tej sprawie i uwagi partnerów społecznych analizowane są przez jego resort we współpracy z innymi resortami.

16 kwietnia poznamy kolejną wersję programu

16 kwietnia odbędzie się konferencja uzgodnieniowa, na której zostanie przedstawiona kolejna wersja programu.

REKLAMA

PPK to pomysł na gromadzenie środków na emeryturę

Projekt ustawy o PPK w obecnym kształcie zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych.

Na składkę emerytalną  „zrzuca” się państwo, pracodawca i pracownik

W program mają być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Państwo będzie płaciło składkę powitalną 250 złotych i dopłatę roczną 240 złotych. Pracodawca będzie musiał płacić składkę podstawową 1,5 procent wynagrodzenia pracownika i dobrowolną do 2,5 procent. Pracownik zaś składkę podstawową 2 procent i dobrowolną do 2 procent. Łączna minimalna składka może zatem wynieść 3,5 procent, a maksymalna 8 procent.

NRG, IAR, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej