Dlaczego powinniśmy ograniczyć produkcję i spożycie mięsa?

Nadmiernie rozwinięta produkcja zwierzęca zagraża środowisku, a zbyt duże spożycie mięsa szkodzi zdrowiu ludzi - wynika z  raportu  fundacji  Greenpeace, zatytułowanego "Mniej znaczy więcej. Mniej mięsa i nabiału - zdrowsze życie i planeta".

2018-04-08, 14:10

Dlaczego powinniśmy ograniczyć produkcję i spożycie mięsa?
Nadmiernie rozwinięta produkcja zwierzęca zagraża środowisku, a zbyt duże spożycie mięsa szkodzi zdrowiu ludzi - wynika z raportu fundacji Greenpeace. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego nadmiernie rozwinięta produkcja zwierzęca zagraża środowisku, a zbyt duże spożycie mięsa szkodzi zdrowiu ludzi - wyjaśnia w Agro-Faktach radiowej Jedynki Katarzyna Jagiełło z Greenpeace./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

─ Zmiany w dziedzinie hodowli zwierząt i spożycia mięsa, są niezbędne, podkreśla Katarzyna Jagiełło z Greenpeace.

Świat powinien ograniczyć produkcję i spożycie mięsa

Podkreśla, że wszystko wskazuje na to, że jedynym sposobem na to, aby produkcja mięsa odbywała się w sposób odpowiedzialny, jest ograniczenie produkcji oraz konsumpcji do 2050 r. o 50 procent.

─To jest zgodne z zaleceniami zdrowotnymi, które wskazują, że ograniczenie konsumpcji mięsa przynosi pozytywne skutki zdrowotne, i jest w stanie uchronić ludzi przed wieloma formami nowotworów, mówi gość Agro-Faktów.  

 Zdrowie człowieka zależy od diety

Warunkiem poprawy zdrowia mieszkańców naszej planety są  zmiany w powszechnie stosowanej diecie .

REKLAMA

Jak wyjaśnia, istnieje już wiele rozwiązań, które pozwalają na taką kompozycję diety, opartej m.in. na roślinach, czy wyłączeniu nabiału lub mięsa, aby ochronić nasze zdrowie.

Gość radiowej Jedynki wylicza, że obecnie spożywa się średnio 16 kg mięsa, tymczasem na naszych talerzach powinny przeważać warzywa.

Uprawa soi, jednego z głównych składników pasz, też przynosi szkody środowisku

Pozyskiwanie dużych obszarów pod uprawę roślin paszowych, w tym soi przynosi duże straty środowisku.

─Chodzi o wylesianie, i dotyczy to np. takich obszarów i krajów jak Lasy Tropikalne. Diagnoza tego problemu wskazuje, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć celów klimatycznych, jeśli nie zmienimy produkcji zwierzęcej, mówi gość radiowej Jedynki. 

REKLAMA

Greenpeace wzywa rządy do tego, by przestały dotować przemysłową, niezdrową produkcję mięsa i mleka, a zaczęły wspierać rolników w przechodzeniu na ekologiczne metody upraw oraz uczyniły zdrową, opartą na warzywach i owocach dietę, dostępną dla wszystkich.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej