Komisja weryfikacyjna. „Spodziewam się, że prokuratura postawi zarzuty kolejnym osobom”
- Spodziewam się, że w wyniku przesłuchań przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji znajdą się kolejne osoby, którym prokuratura postawi zarzuty – powiedział w audycji Jeden na Jednego Paweł Lisiecki, poseł PiS, członek Komisji Weryfikacyjnej. Odniósł się także do bieżących spraw politycznych.
2018-04-08, 17:00
Posłuchaj
Warszawska dzielnica Śródmieście przejmuje w zarząd cztery kamienice, których reprywatyzację uchyliła komisja weryfikacyjna. Miasto wypełnia w ten sposób nakazy wydane w marcu przez gremium badające warszawską reprywatyzację.
Chodzi o kamienice przy Hożej 25a, Poznańskiej 14, Nowogrodzkiej 6a i Marszałkowskiej 43. Od teraz czynsze, według stawek komunalnych, lokatorzy mają wpłacać na konto miasta.
Wciąż jednak nie udało się kamienic przejąć, bo - jak tłumaczy Bartosz Skorupa ze śródmiejskiego Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami - obecni właściciele dobrowolnie wydać ich nie chcą.
Jak podkreślił Paweł Lisiecki, decyzja wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zgodnie z tym co postanowiła komisja ma zapłacić 10 tys. zł kary z tytułu niestawiennictwa przed komisją, jest mniej istotna niż ostatnie decyzje podjęte przez komisję.
REKLAMA
- O wiele istotniejsze są decyzje, które nakazują miastu stołecznemu Warszawa bezwzględne przyjęcie nieruchomości, co do których zostały wydane decyzje, które unieważniały decyzje zwrotowe – wyjaśnił gość. - To oznacza, że kamienice, co do których komisja postanowiła, że powinny wrócić do miasta, mają zostać faktycznie przejęte przez miasto stołeczne Warszawa, a lokatorzy, którzy w nich mieszkają powinni odprowadzać czynsz do miasta stołecznego Warszawa i miasto powinno tym zarządzać – kontynuował.
Lisiecki dodał, że po kolejnych przesłuchaniach przed komisją, możliwe jest, że znajdą się kolejne osoby, którym prokuratura postawi zarzuty. - Komisja pracuje cały czas. Do tej pory zajmowaliśmy się konkretnymi przypadkami i nie mogliśmy pracować na poziomie ogólnym, czyli np. badać kwestii ustanawiania kuratorów, kwestii notariuszy czy konkretnych kancelarii prawnych. Musieliśmy skupiać się na konkretnym przypadku np. Poznańskiej 14 czy Łochowskiej 38. W tym momencie mamy możliwość szerszego podejścia do tematu – podsumował gość.
Komisja weryfikacyjna decyzję w sprawie Hożej 25a ogłosiła 20 marca. 8 dni później zdecydowała o dalszym losie mieszkańców kamienic przy Poznańskiej 14, Nowogrodzkiej 6a i Marszałkowskiej 43. Zgodnie z nowelizacją ustawy o komisji, warszawski Ratusz w ciągu 7 dni powinien przejąć nieruchomość w zarząd, a w ciągu 14 dni - wprowadzić do niej dawnych lokatorów.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Jerzy Jachowicz.
Polskie Radio 24
___________________
Jeden na Jednego w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 8.04.18
Godzina emisji: 16:33
REKLAMA