Komisja Europejska odpowiedziała polskiemu prawnikowi, pytał o zagrożenia dla praworządności w Niemczech

Adwokat Stefan Hambura otrzymał dziś z Brukseli odpowiedź na wniosek złożony w grudniu zeszłego roku do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera, dowiedziało się Polskie Radio. Polski prawnik prosił w piśmie o ustosunkowanie się do zjawiska wzorstu przestepczości w Niemczech. -Zjawisko jest niepokojące - czytamy w odpowiedzi na pismo Stefana Hambury. 

2018-04-09, 14:12

Komisja Europejska odpowiedziała polskiemu prawnikowi, pytał o zagrożenia dla praworządności w Niemczech
mec. Stefan Hambura. Foto: polskieradio.pl / Paweł Belter

W piśmie polski adwokat sugerował, że wyjątkowa duża liczba przestępstw kryminalnych wobec uchodźców jest dowodem na to, iż państwo nie radzi sobie z praworządnością, do czego jest zobowiązanie. Henrik Nielsen, szef departamentu migracji i spraw wewnętrznych odpowiadając adwokatowi przyznaje, że zjawisko jest niepokojące.

 "Komisja jest bardzo zaniepokojona wzrostem ksenofobicznych słownych i fizycznych ataków na migrantów i uchodźców oraz na ich zakwaterowanie w kilku państwach członkowskich, w tym w Niemczech" - czytamy w piśmie Komisji Europejskiej.

 - Odpowiadając na moje pismo Komisja stwierdziła w swoim piśmie, że niedobrze się dzieje w kilku państwach członkowskich, w tym także w Niemczech, w sprawach dotyczących ochrony migrantów i uciekinierów - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem adwokat Hambura.

Powiązany Artykuł

hambura1200.jpg
Mecenas Stefan Hambura: mam nadzieję, że pan Tusk będzie miał odwagę i pokaże się w polskim sądzie

 Komisja ponadto potwierdza, że traktaty unijne obligują członków do walki z ksenofobią i rasizmem. 

REKLAMA

Z danych niemieckiego MSW wynika, że w latach 2016 i 2017 zarejestrowano w tym kraju prawie 5500 przestępstw kryminalnych skierowanych wobec uchodźców bądź osób im pomagającym.

Art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, że: "Jeżeli Komisja uzna, że Państwo Członkowskie uchybiło jednemu z zobowiązań, które na nim ciążą na mocy Traktatów, może wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

PolskieRadio.pl, ms

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej