Stany Zjednoczone wrócą do TPP? Donald Trump stawia warunek

Niespodziewanie wraca temat amerykańskiego udziału w Partnerstwie Pacyficznym - porozumieniu handlowym krajów Ameryki Północnej i wschodniej Azji. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump napisał na Twitterze, że USA mogą wrócić do TPP, z którego się wcześniej wycofały. Trump stawia jednak warunek.

2018-04-13, 10:59

Stany Zjednoczone wrócą do TPP? Donald Trump stawia warunek
Donald Trump. Foto: shutterstock.com

- Możemy wrócić do TPP tylko wtedy, jeśli umowa będzie dużo lepsza niż ta, zaoferowana prezydentowi Obamie - podkreślił amerykański prezydent. Przypomniał, że Stany Zjednoczone już mają zawarte umowy handlowe z 6 na 11 krajów TPP, a obecnie trwają prace nad umową z Japonią.

Kilka godzin wcześniej Trump powiedział, że USA mogą rozważyć ponowne dołączenie do paktu.

USA w TPP?


Za kadencji Donalda Trumpa Stany Zjednoczone wycofały się z umowy, a sam prezydent wielokrotnie krytykował porozumienie, nazywając je "potencjalną katastrofą". Teraz jednak wydaje się, że USA mogą wrócić do tematu TPP, zwłaszcza w kontekście eskalacji konfliktu handlowego z Chinami. Starcie z Państwem Środka z kolei podzieliło republikanów, którzy obawiają się, że chińskie cła uderzą w amerykańskich farmerów. Jeśli chodzi o Partnerstwo Transpacyficzne, to na razie Donald Trump polecił swoim urzędnikom sprawdzenie możliwości przyłączenia się do umowy "na własnych zasadach".

REKLAMA

Republikański senator z Nebraski Ben Sasse powiedział, że zwrot w kierunku TPP to dobry ruch ze strony administracji federalnej. Jego zdaniem najlepszą odpowiedzią na "chińskie oszustwa" jest porozumienie się z 11 krajami Azji i i Pacyfiku, które "wierzą w wolny handel i rządy prawa".

TPP odpowiedzią na politykę Chin

TPP było jednym z głównych tematów amerykańskiej polityki zagranicznej za czasów Baracka Obamy. Ówczesny prezydent USA widział w umowie szansę na powstrzymanie wzrostu chińskiej potęgi na Pacyfiku. Wystąpienie z paktu było jedną z pierwszych decyzji jego następcy. Taki krok Donald Trump zapowiadał jeszcze w kampanii wyborczej.

Po tej decyzji pozostałe kraje kontynuowały negocjacje. Umowę TPP podpisało 11 państw.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, TT, BBC, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej