75. rocznica powstania w getcie warszawskim. Warszawa uczci bohaterów

W czwartek, w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie po raz szósty odbędzie się akcja „Żonkile”, a w południe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy uroczystość przy Pomniku Bohaterów Getta. Na wieczór zaplanowano specjalny koncert. O rocznicy powstania w getcie warszawskim mówili w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz’15 Piotr Apel i historyk Piotr Dmitrowicz.

2018-04-18, 23:59

75. rocznica powstania w getcie warszawskim. Warszawa uczci bohaterów
Żydzi pojmani podczas powstania w getcie warszawskim. Foto: Domena publiczna

Posłuchaj

18.04.2018 Piotr Dmitrowicz: W getcie przebywało wtedy 60 tys. Żydów, w trakcie powstania Niemcy wymordowali 7 tys. z nich
+
Dodaj do playlisty

19 kwietnia 1943 roku - w momencie, gdy w wyludnionym już getcie znajdowało się tylko około 50-70 tysięcy ludzi podczas zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, do walki z Niemcami ruszyło około tysiąca słabo uzbrojonych bojowników żydowskich. Walki trwały do połowy maja i zakończyły się całkowitym zniszczeniem dzielnicy żydowskiej w Warszawie.

Według Piotra Apela trzeba docenić bohaterskie próby przeciwstawienia się złu w czasie II wojny światowej. - Getto było mocno wyizolowane od pozostałych części Warszawy. Dostęp do broni był zdecydowanie ograniczony. Ze względu na ogromną biedę, każdy dzień był walką o przetrwanie. Dlatego budowanie konspiracji było trudniejsze niż w innych częściach miasta. A mimo to znalazły się osoby, które w beznadziejnej walce o godność postanowili się przeciwstawić Niemcom. To rzeczy heroiczne, które warto docenić – mówił poseł Kukiz’15.

Piotr Dmitrowicz przypomniał, że Niemcy systematycznie mordowali mieszkańców getta i systematycznie niszczyli całe dzielnice. – Powstańcy zdawali sobie sprawę od początku, że nie mają szans. To był głos rozpaczy i desperacji. Niemcy przyjęli morderczą zasadę palenia domu po domu, wysadzania budynków w powietrze i wrzucania gazu do kanalizacji. W getcie przebywało wtedy 60 tys. Żydów, w trakcie powstania Niemcy wymordowali 7 tys. z nich. Szacuje się, że około prawie 7 tys. zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych – powiedział gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

W audycji także relacja specjalnego wysłannika Polskiego Radia na Bliski Wschód Michała Żakowskiego o świadomości Izraelczyków nt. powstaniu w getcie warszawskim.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

REKLAMA

______________________

Data emisji: 18.04.2018

Godzina emisji: 6.45; 07:09


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej