Upadłość konsumencka oznaką normalności gospodarczej
Coraz więcej dłużników korzysta z upadłości konsumenckiej. W pierwszych trzech miesiącach tego roku skorzystało z tej możliwości ponad 1,5 tysiąca dłużników.
2018-04-18, 14:35
Posłuchaj
Marzec był pod tym względem rekordowy - po raz pierwszy w ciągu jednego miesiąca opublikowano ponad 600 ogłoszeń o bankructwie osób fizycznych.
Upadłość konsumencka łatwiejsza od 2015 r.
Od początku 2015 roku obowiązują nowe przepisy, które dają osobom fizycznym realną możliwość bankructwa i nowego startu. Wcześniejsze regulacje stawiały takie wymagania, że przez sito upadłości udawało się przejść niewielu zainteresowanym.
Od trzech lat liczba osób bankrutujących rośnie - w 2015 było ich ponad 2 tysiące, rok później ponad 4 tysiące, a w 2017 - 5,5 tysiąca.
Upadłość konsumencka to objaw normalności gospodarczej
- Ta liczba rośnie dlatego że normalniejemy - ocenia Piotr Zimmerman, radca prawny, ekspert prawa upadłościowego.
REKLAMA
Jak wyjaśnia, polska gospodarka, tak jak wszystkie gospodarki oparte na kredycie, zwłaszcza na konsumenckim, musi przewidywać rozwiązania gdy konsument nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań.
−Społeczeństwo zaczyna dostrzegać tę szansę i z niej korzystać, stąd rośnie liczba upadłości konsumenckich, mówi gość radiowej Jedynki.
Co oznacza upadłość konsumencka
Upadłość konsumencką, czyli redukcje lub umorzenie długu w zamian za oddany majątek, ogłasza sąd na wniosek osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań na przykład z powodu choroby, utraty pracy czy problemów rodzinnych.
Zgodnie z prawem, nie może tego zrobić osoba która doprowadziła umyślnie lub poprzez rażące niedbalstwo do trwałej niewypłacalności.
REKLAMA
Jakie korzyści przynosi upadłość konsumencka?
Jakie są korzyści z bankructwa? - wyjaśnia Halina Kochalska z firmy BIG Infomonitor.
− Osoba decydująca się na ten krok, wychodzi na prostą ze swoich problemów finansowych i może zacząć wszystko od nowa. Tyle, że musi zgodzić się na warunki, mówi ekspertka.
− Traci swój majątek, który jest licytowany i przeznaczony na zaspokojenie wierzycieli, sąd może też orzec o trzyletnim programie spłaty wierzycieli, który to program może zostać wydłużony o 1,5 roku, dopowiada Kochalska.
Żeby rozpocząć procedurę upadłości konsumenckiej wystarczy wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej resortu sprawiedliwości i złożyć go do sądu.
REKLAMA
Ogłoszenie upadłości jest możliwe raz na 10 lat z przyczyn nadzwyczajnych i niezależnych od dłużnika.
Piotr Wardziak, jk
REKLAMA