PPK: mniejsze koszty dla najmniej zarabiających, złagodzenie sankcji dla pracodawców

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju deklaruje w radiowej Jedynce złagodzenie sankcji dla pracodawców za zniechęcanie do PPK, oraz obniżenie kosztów oszczędzania w tym systemie dla najmniej zarabiających.

2018-04-19, 19:18

PPK: mniejsze koszty dla najmniej zarabiających, złagodzenie sankcji dla pracodawców
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

O złagodzeniu kar dla pracodawców zniechęcających do PPK i mniszych kosztach oszczędzania w tym systemie dla najmniej zarabiających, mówił w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Potwierdza, że także Powszechne Towarzystwa Emerytalne - ze względu na doświadczenie w zarządzaniu funduszami emerytalnymi - będą mogły oferować PPK.

Jutro w Ministerstwie Finansów odbędzie się ostatnie spotkanie w ramach konsultacji dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Jakie składki dla najmniej zarabiających

Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju powiedział w radiowej Jedynce, że trwają jeszcze dyskusje nad płaceniem do PPK składek przez osoby najmniej zarabiające.

− Według ministerstwa finansów zasadne jest, aby osoby najniżej uposażone były częściowo odciążone - mówił nasz gość.

REKLAMA

Będą rozwiązania na oszczędzanie dla mniej zarabiających

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, pomysłodawcy bardzo uważnie wsłuchują się w opinie społeczne, szczególnie osób o mniejszych dochodach.

−Nie chcielibyśmy, aby część z ponad 11 mln osób objętych programem, o niższych dochodach, czuła się wykluczona z systemu, gdyż nie ma z czego oszczędzać, mówi gość radiowej Jedynki.

Obniżenie kosztów oszczędzania dla najmniejszych dochodach

I dodaje, że rozpatrywane jest kilka rozwiązań tej kwestii, jedno z nich przewiduje obniżenie kosztów z perspektywy pracowników o najniższych dochodach, tak, aby mogli oni również w tym systemie oszczędzać, korzystać z dopłat pracodawców czy Funduszu Pracy.

− Oczywiście mamy nadzieję, że te dochody będą rosły i wszystkich będzie stać aby długoterminowo gromadzić kapitał zwiększający bezpieczeństwo finansowe na starość, co jest zasadniczym PPK, mówi Borys.

REKLAMA

Łagodniejsze kary dla pracodawców za zniechęcanie do PPK

Sporo emocji budziły też kary - włącznie z więzieniem - dla pracodawców za zniechęcanie do oszczędzania w PPK. Tu też zostaną przyjęte przyjazne rozwiązania.

 

Gość Polskiego Radia wyjaśnia, że resort finansów deklaruje, że jest skłonny pójść na rękę pracodawcom aby nie było tak surowych kar.

Chociaż przypomina, że podobne kary obowiązują w przypadku niewypłacania wynagrodzeń, stąd ustawodawca szedł tym tropem.

REKLAMA

− Ale chcemy, aby pracodawcy wiedzieli, że nie chcemy aby program wiązał się ze zbyt dużymi ryzykami i obciążeniami, i będziemy chcieli wdrożyć takie rozwiązania aby program był przyjazny dla pracodawców i w jak najmniejszym stopniu obciążał ich obowiązkami administracyjnymi, mówi Borys.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają wejść w życie w 2019 roku.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej