Unia wynegocjowała umowy handlowe z Japonią i Singapurem

Komisja Europejska przedstawiła krajom członkowskim wynegocjowaną propozycję umów gospodarczych i handlowych z Japonią oraz Singapurem. „To dowód zjednoczenia przeciw protekcjonizmowi” - ocenił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. O umowie handlowej Unii z Japonią i Singapurem mówiła w audycji Magazyn Europejski redaktorka Polskiego Radia Magdalena Skajewska.

2018-04-21, 10:18

Unia wynegocjowała umowy handlowe z Japonią i Singapurem
Jean Claude Juncker. Foto: JOHN THYS/AFP/EASTNEWS

Posłuchaj

21.04.2018 Magdalena Skajewska: „Te umowy to wyraźny sygnał pod adresem prezydenta USA Donalda Trumpa”.
+
Dodaj do playlisty

Umowa gospodarcza z Japonią to najbardziej kompleksowe dwustronne porozumienie o partnerstwie handlowym, jakie dotychczas wynegocjowała Unia Europejska. Zniesie zdecydowaną większość ceł o wartości 1 mld euro rocznie, które muszą płacić przedsiębiorstwa UE eksportujące towary do Japonii. Usunie także szereg od dawna istniejących barier regulacyjnych, takich jak podwójne testowanie i powielanie czynności administracyjnych.

Porozumienie otworzy japoński rynek liczący 127 mln konsumentów na eksport z UE m.in. produktów rolnych, zapewni ochronę ponad 200 tradycyjnych europejskich regionalnych produktów spożywczych i napojów w Japonii (tzw. oznaczenia geograficzne) oraz zwiększy unijne możliwości w zakresie eksportu w wielu innych sektorach. Umowa przewiduje, że zostaną zniesione cła na produkty przemysłowe w sektorach, w których UE jest bardzo konkurencyjna, takich jak chemikalia, tworzywa sztuczne i kosmetyki, a także wyroby tekstylne i odzież.

Według Magdaleny Skajewskiej Wspólnocie zależy na demonstracji przywiązania do idei wolnego handlu. – Te umowy to wyraźny sygnał pod adresem prezydenta USA Donalda Trumpa, który sprzeciwia się rozwojowi wolnego handlu na obecnych zasadach. Unia obawia się protekcjonizmu, dlatego umowy z Japonia i Singapurem są akcentowane mocniej niż zwykle, by pokazać, że Unia jest orędownikiem wolnego handlu. Potocznie umowa z Japonią nazywana jest „samochody za ser” – chodzi o znoszenie ceł i usunięcie barier regulacyjnych – mówiła redaktorka Polskiego Radia.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/PAP

Magazyn Europejski w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

REKLAMA

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 09:11


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej