73. rocznica wyzwolenia obozu Ravensbrück

Byłe więźniarki KL Ravensbrück wzięłu udział w uroczystościach 73. rocznicy wyzwolenia tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Kobiety złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy najważniejszych dla Polski miejscach pamięci. O uroczystościach wyzwolenia KL Ravensbrück mówił w audycji Gorący Temat Tomasz Zielenkiewicz.

2018-04-21, 15:52

73. rocznica wyzwolenia obozu Ravensbrück
Więźniarki przy pracy – 1939 w obozie Ravensbrück. Foto: wikipedia.org/public domain

Posłuchaj

21.04.2018 Tomasz Zielenkiewicz o rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück.
+
Dodaj do playlisty

Gdy 30 kwietnia 1945 roku czerwonoarmiści weszli na teren Ravensbrück, zastali w nim około 3. tysięcy wycieńczonych i chorych kobiet oraz kilkuset mężczyzn z pobliskiego podobozu. W latach 1939-1945 w obozie więziono 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Spośród 40. tysięcy Polek, przeżyło jedynie 8 tysięcy.

Dodatkowo w podobozach umieszczono około 20 tysięcy mężczyzn i 1000 dziewcząt. Ludzie umierali z głodu, zimna, wycieńczenia i chorób, ginęli w masowych egzekucjach oraz w krematorium.

W latach 1942-1944 w KL Ravensbrück przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach, w większości młodych Polkach. Operacjom poddano 86 kobiet, w tym 74 z naszego kraju. Kobiety, które przeżyły okrutne zabiegi, zostały okaleczone do końca życia. Przez obóz przeszły między innymi: profesor Karolina Lanckorońska, aktorka Zofia Rysiówna, profesor Wanda Półtawska, malarka Maja Berezowska i graficzka Maria Hiszpańska-Neumann.

Na terenie dawnego obozu koncentracyjnego znajduje się Muzeum - Miejsce Pamięci. W 1996 roku staraniem Polek, które były poddane pseudomedycznym eksperymentom, umieszczono tam tablicę upamiętniającą ich martyrologię.

REKLAMA

W 2011 roku Senat Rzeczpospolitej przyjął jednogłośnie uchwałę w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Główne uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów Ravensbrück i Sachsenhausen odbędą się w niedzielę. Wezmą w nich udział między innymi: pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Instytut Pamięci Narodowej będzie reprezentował wiceprezes Krzysztof Szwagrzyk.

Przez niemiecki obóz koncentracyjny w Ravensbrück w latach 1939-1945 przeszło 132 tysiące kobiet i dzieci, zginęło około 92 tysięcy. Polki stanowiły jedną czwartą więźniów.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

___________________

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 15:08

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej