NATO o Rosji. "Moskwa pokazuje wachlarz niebezpiecznych zachowań"
Relacje z Rosją oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie - tym zajmą się dzisiaj ministrowie spraw zagranicznych NATO. Polskę na spotkaniu w Brukseli ma reprezentować minister Jacek Czaputowicz.
2018-04-27, 07:56
Posłuchaj
Ministrowie NATO będą rozmawiać o Rosji. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Nie było w ostatnich latach spotkania ministrów NATO, na którym nie rozmawiano o Rosji. Dzisiejsze spotkanie również nie będzie wyjątkiem.
- Przez ostatnie lata Moskwa pokazuje wachlarz niebezpiecznych zachowań - to nielegalna aneksja Krymu, destabilizacja wschodniej Ukrainy, mieszanie się w demokratyczne procesy, cyberataki i dezinformacja. Rosja wspiera także brutalny reżim w Syrii, który wielokrotnie używał broni chemicznej. Jest też wielce prawdopodobne, że to Rosja stała za próbą otrucia w Salisbury - tak działania Rosji streszcza sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Do tej pory NATO zawiesiło niemal całą współpracę z Rosją, wysłało na wschód Europy dodatkowe wojska i wzmocniło obronę przed cyberatakami. Dzisiaj ministrowie mają zastanowić się nad kolejnymi krokami. Równocześnie jednak trwają starania o zorganizowanie spotkania Rady NATO-Rosja, choć nie wiadomo, czy i kiedy mogłoby do niego dojść.
Politycy z krajów NATO zajmą się też sytuacją na Bliskim Wschodzie, w tym Iranem. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg przyznaje, że choć Iran wywiązuje się z porozumienia nuklearnego, to inne działania tego kraju są niepokojące. - Chodzi na przykład o program rakietowy, który budzi zaniepokojenie członków NATO. Cieszę się z działań, które są podejmowane w tej sprawie. Trzeba też odnosić się do innych działań Iranu takich jak działania destabilizujące w regionie i wsparcie dla grup ekstremistycznych - dodaje Jens Stoltenberg.
REKLAMA
Wszystko to dzieje się w czasie, gdy ważą się losy porozumienia nuklearnego sprzed trzech lat. Amerykański prezydent Donald Trump uważa, że dokument jest zły i chce się z niego wycofać. Do zmiany decyzji nie przekonał go nawet goszczący w tym tygodniu w Waszyngtonie francuski prezydent Emmanuel Macron.
Ministrowie NATO zajmą się dzisiaj także sytuacją w Afganistanie i w Iraku. W tym ostatnim Sojusz ma latem otworzyć nowe centrum szkoleniowe, by trenować miejscową armię. Chodzi o to, aby zapobiec powrotowi na te tereny ekstremistów z ISIS. Do Iraku ma wyjechać kilkuset wojskowych trenerów Sojuszu.
Dzisiejsze spotkanie będzie też symboliczne. To ostatnie rozmowy ministrów w starej siedzibie NATO. W czerwcu ministrowie obrony a w lipcu przywódcy krajów Sojuszu będą już obradować w nowym budynku. Został on już co prawda otwarty na potrzeby ubiegłorocznego szczytu NATO, ale przeprowadzka całego Sojuszu kończy się dopiero teraz.
mr
REKLAMA
REKLAMA