KOWR: ruszyły przetargi na dzierżawę ziemi. Do dyspozycji jest 60 tys. hektarów
Prawie 60 tys. hektarów ziemi chce w tym roku wydzierżawić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Nie będzie to łatwe do zrealizowania biorąc pod uwagę fakt, że w pierwszym kwartale br. oddziały terenowe KOWR wydzierżawiły tylko około 5 tysięcy hektarów.
2018-04-29, 12:34
Jednym z najważniejszych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa(KOWR) jest zagospodarowywanie gruntów będących w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, głównie poprzez dzierżawę. Ta forma jest dominująca od dwóch lat, kiedy weszła w życie ustawa wstrzymująca w dużym stopniu sprzedaż państwowej ziemi rolnej. Zastąpiła ją właśnie dzierżawa.
- Rolnicy cenią sobie tę formę zagospodarowywania gruntów, ze względu na to, że nie wydają dużych kwot na zakup ziemi, a przypomnę, że poprzednio ceny ziemi rolnej galopowały w górę i wielu rolników nie było stać na kupno dodatkowych hektarów celem powiększenia gospodarstw. Dzisiaj, kiedy dzierżawią ziemię, mogą te środki zaoszczędzić i dzięki temu modernizować produkcję w gospodarstwach - wyjaśnia Witold Strobel, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
60 tys. hektarów
W roku 2018 KOWR zamierza wydzierżawić około 60 tysięcy hektarów ziemi. Nie będzie to łatwe do zrealizowania biorąc pod uwagę fakt, że w pierwszym kwartale bieżącego roku oddziały terenowe KOWR wydzierżawiły tylko około 5 tysięcy hektarów.
Warto jednak pamiętać, że przez pierwsze dwa miesiące trwały konsultacje ze środowiskiem rolniczym, dotyczące ustalenia stałych zasad przeprowadzania przetargów na dzierżawę ziemi. Odbyły się trzy spotkania w ministerstwie rolnictwa z udziałem przedstawicieli związków rolniczych i samorządu rolniczego, podczas których zasady te zostały przyjęte.
REKLAMA
Ruszyły przetargi
Proces negocjacji zamknęło podpisanie przez KOWR na początku marca porozumienia z Krajową Radą Izb Rolniczych. Dopiero od tej chwili przetargi ruszyły na większą skalę. W pierwszym kwartale najwięcej ziemi wydzierżawiły oddziały terenowe KOWR w Gorzowie Wielkopolskim -715 ha, Pruszczu Gdańskim - 686 ha, Olsztynie - 608 ha i Wrocławiu - 589 ha. W sumie zorganizowano 2,1 tys. przetargów na dzierżawę.
Trochę na sprzedaż
Inną formą zagospodarowywania państwowych gruntów jest sprzedaż. Choć ograniczona z mocy ustawy, nie została wstrzymana całkowicie. Ograniczenia nie dotyczą między innymi nieruchomości rolnych do 2 ha, nieruchomości nierolnych przeznaczonych między innymi pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne, składy magazynowe czy też nieruchomości położonych w specjalnych strefach ekonomicznych.
W 2017 roku KROW sprzedał grunty o łącznej powierzchni prawie 4,1 tysiąca ha. Średnia cena sprzedaży 1 ha gruntu rolnego osiągnęła poziom 31 tysięcy 58 złotych. W roku 2018 KOWR zamierza sprzedać około 7 tysięcy ha. W trzech pierwszych miesiącach bieżącego roku sprzedał około 800 hektarów organizując ponad 8,5 tys. przetargów.
Kto może dostać ziemię za darmo?
Wśród innych niż sprzedaż, trwałych sposobów zagospodarowania nieruchomości zasobu, dominuje nieodpłatne przekazywanie ziemi uprawnionym podmiotom, a zwłaszcza jednostkom samorządu terytorialnego, głównie gminom. Pomaga to samorządom w realizacji zadań własnych, przede wszystkim w zakresie budowy infrastruktury: sportowej, rekreacyjnej, kulturalnej, również technicznej, na którą składa się między innymi budowa: przepompowni, oczyszczalni ścieków itp. Grunty są również przekazywane na potrzeby budowy dróg.
REKLAMA
W minionym roku KOWR przekazał nieodpłatnie samorządom 645 hektarów ziemi. Od stycznia 2018 do końca marca trwale rozdysponował 506 ha, najwięcej w oddziale terenowym w Bydgoszczy -194 ha.
Według stanu na koniec marca 2018 roku w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pozostawało ponad 1,374 mln hektara, z tego 1,027 ha to grunty będące w dzierżawie. Ponad połowa powierzchni pozostającej w Zasobie WRSP, znajduje się na terenie działania 4 oddziałów: we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Warszawie.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw
REKLAMA
REKLAMA