Czym jest dla nas flaga narodowa?

Chociaż Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiono w 2004 r., to od setek lat stanowiła ona nasz symbol narodowy. Czym jest obecnie dla kolejnych pokoleń Polaków? Gośćmi Młodej Audycji Politycznej byli: Michał Szpondrowski (Forum Młodych PiS), Julia Duras (Klub Młodych Kukiz 15), Natalia Polubiec (Młodzi Demokraci PO), Jakub Traczyk (Młodzi Nowocześni) i Tomasz Bethke (Młodzi dla Wolności Janusza Korwin Mikke.

2018-05-06, 13:29

Czym jest dla nas flaga narodowa?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay /CC0

Posłuchaj

6.05.18. Polskie symbole narodowe - czym jest dla nas flaga?
+
Dodaj do playlisty

Michał Szpondrowski zwrócił uwagę na inicjatywę premiera Mateusza Morawieckiego, który zachęcał, aby od Dnia Flagi do Dnia Niepodległości na budynkach państwowych i administracji rządowej pozostawić symbole narodowe. - Podoba mi się taki pomysł, który w Stanach Zjednoczonych jest znakiem dumy ze swojego kraju. Polacy mają flagę, z której też mogą być dumni. Warto abyśmy wszyscy wiedzieli, co oznacza i oddawali jej cześć. W ten sposób możemy oddać hołd ludziom, którzy przez setki lata budowali nasz kraj, walczyli i ginęli dla niego – powiedział gość audycji.

Z tym stwierdzeniem zgodziła się Natalia Polubiec, której zdaniem symbole powinno się szanować i utożsamiać z nimi. - Nie ma nic złego w tym, aby flaga pojawiała się wszędzie: na koszulkach, na tortach czy czapeczkach, tak jak mają to w zwyczaju Amerykanie. Polska flaga powinna się wszystkim dobrze kojarzyć – podkreśliła Polubiec.

Zdaniem Julii Duras, flagi powinny być widoczne przez cały rok, nie tylko 2 maja. - Polskę trzeba mieć przede wszystkim w sercu, ale widzę, że niestety młode pokolenia coraz mniej czują ten patriotyzm – powiedziała przedstawicielka Klubu Młodych Kukiz 15. - Dużą rolę powinni tu odgrywać rodzice i nauczyciele, ponieważ polska historia to nie tylko nauka do klasówki, ale prawdziwi ludzie, ich tragedie i triumfy – dodała gość audycji.

- Flaga jest symbolem całego narodu i wszystkich opcji politycznych odnoszę jednak wrażenie, że symbole narodowe ulegają czasem profanacji, jak np. podczas Marszu Niepodległości. Chodzi o środowisko i atmosferę jaka jest tworzona wokół flagi oraz rasistowskie hasła jakie jej towarzyszą – zaznaczył Jakub Traczyk.

REKLAMA

Odniósł się do tego stwierdzenia Tomasz Bethke. – Symbole są dla wszystkich i nie można powiedzieć, że pewne grupy nie mogą ich używać. Nie unikniemy profanacji, ale ci którzy się tego dopuszczą, będą poddawani społecznemu ostracyzmowi – dodał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jan Białostocki.

Polskie Radio 24/km

REKLAMA

Więcej z cyklu Młoda audycja polityczna 

____________________ 

Data emisji: 6.05.18

Godzina emisji: 10.10

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej