ETA. "Koniec działalności nie jest przykładem wspaniałomyślności"

Baskijska separatystyczna organizacja terrorystyczna ETA upubliczniła list, w którym ogłosiła decyzję o zakończeniu działalności i całkowitym rozwiązaniu struktur. W liście jej przedstawiciele przyznali, że nie udało im się rozwiązać "konfliktu politycznego" w leżącym na terenie Hiszpanii i Francji Kraju Basków. Mówił o tym gość Polskiego Radia 24 Higinio Paterna Sanchez – Katalończyk.

2018-05-07, 14:55

ETA. "Koniec działalności nie jest przykładem wspaniałomyślności"
Arkaitz Rodriguez - przewodniczący baskijskiej organizacji terrorystycznej przedstawia oświadczenie o rozwiązaniu ETA. San Sebastian, Kraj Basków, Północna Hiszpania 05.05.2018. Foto: PAP/EPA/GORKA ESTRADA

Posłuchaj

6.05.18. Higinio Sanchez: "Każdy Hiszpan cieszy się z zakończenia działalności ETA, ale rozwiązanie tej organizacji ma słodko-kwaśny smak"
+
Dodaj do playlisty

ETA to jedna z najważniejszych i najdłużej działających organizacji terrorystycznych w Europie. Jej nazwa to akronim "Euskadi ta Askatasuna", co po baskijsku znaczy: "Baskijska ojczyzna i wolność". Organizacja usiłowała terrorystycznymi atakami doprowadzić do powstania niezależnego państwa na terenie północnej Hiszpanii i południowej Francji. W czasie swojej działalności zbrojnej zabiła setki ludzi.

Jak przyznał Higinio Paterna Sanchez, nikt nie spodziewał się takiego komunikatu. - Zakończeniu działalności tej organizacji to nie jest jednak przykład ich wspaniałomyślności, ale tego, że nie chcieli się przyznać do porażki.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapowiedział, że mimo likwidacji struktur ETA członkowie tej organizacji będą musieli ponieść odpowiedzialność za akty terroru przeprowadzone na terytorium jego kraju.

- Przeprosiny w formie listu były bardzo specyficzne dla członków tej organizacji. Nie wykazali oni przy tym żadnej skruchy – ocenił Higinio Paterna Sanchez. - Przeprosili oni jedynie ofiary, które w sposób przypadkowy ucierpiały w wyniku ich działalności. Nie zaś wszystkich – dodał Katalończyk.

REKLAMA

Jak zauważył Higinio Sanchez, każdy Hiszpan cieszy się z zakończenia działalności ETA, ale rozwiązanie tej organizacji ma słodko-kwaśny smak. - Nie można tego tak zostawić. Mamy wciąż 358 niewyjaśnionych zabójstw, a ten komunikat, który napisany jest w dość cynicznym tonie, wcale nas do tego nie przybliża – powiedział gość audycji.

Rozpoczęty pod koniec lat 90. proces porzucenia walki zbrojnej zaowocował deklaracją władz ETA z marca 2016 r., w której przywódcy baskijskiej organizacji zapowiedzieli zamiar rozbrojenia się i przekazania swojego arsenału.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/km

____________________ 

Data emisji: 6.05.18

Godzina emisji: 12.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej