USA wycofują się z porozumienia z Iranem. Giełdy w USA w dół

Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia nuklearnego z Iranem, mogą rozmawiać na temat nowej umowy  - poinformował na konferencji prasowej amerykański prezydent Donald Trump. Giełdy zareagowały natychmiast - notowania na Wall Street zaczęły spadać.

2018-05-08, 20:43

USA wycofują się z porozumienia z Iranem. Giełdy w USA w dół
Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia nuklearnego z Iranem - poinformował na konferencji prasowej amerykański prezydent Donald Trump.Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Posłuchaj

Stany Zjednoczone wycofają się z porozumienia nuklearnego z Iranem - poinformował na konferencji prasowej amerykański prezydent. Donald Trump powiedział, że porozumienie było fatalnie wynegocjowane i mogłoby doprowadzić do wyścigu zbrojeń na Bliskim Wschodzie. /IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek, że wycofuje USA z porozumienia z Iranem, ponieważ ten fatalny, jednostronny układ nie przyniósł pokoju. Trump jest jednak skłonny negocjować z Teheranem na temat nowej umowy.

Reakcja giełd w USA natychmiastowa - notowania w dół

na oświadczenie prezydenta USA, oznaczające zaostrzenie sytuacji politycznej nie tylko w regionie zareagowały natychmiast amerykańskie parkiety - najważniejsze indeksy zaczęły spadać - Nasdaq, Dow Jones oraz S&P obniżyły sie o ok. 0,5 proc.

REKLAMA

USA chętne do podjęcia rozmów na temat nowej umowy

Trump powiedział, że poprzedni układ nigdy nie przyniósłby pokoju; dodał, że jeśli Iran zdecyduje się na rozmowy w sprawie nowego porozumienia, to on "jest w stanie i jest chętny" do podjęcia negocjacji na ten temat.

Amerykański prezydent powiedział, że mogłoby doprowadzić do wyścigu zbrojeń na Bliskim Wschodzie. Przypomniał, że jeszcze w ubiegłym roku zapowiadał, że umowa powinna być zmieniona, albo USA się z niej wycofają.

Trump zagroził konsekwencjami, jeśli Iran uzyska broń atomową

Prezydent USA Donald Trump zagroził Teheranowi "poważnymi konsekwencjami”, jeśli Iran uzyska broń atomową. Doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa John Bolton powiedział, że Trump podpisał memorandum wprowadzające w życie wszystkie zawieszone dotąd sankcje wobec Iranu.

USA przygotują w 90 dni nowe sankcje na Iran

Resort finansów USA ogłosił, że w ciągu 90 dni wycofa licencje na eksport do Iranu dóbr i usług związanych z lotnictwem, motoryzacją, sprzedażą metali, aluminium, stali i węgla; po upływie 180 dni nałoży ponownie sankcje na transakcje związane z handlem ropą.

Po upływie 90 dni wejdzie w życie zakaz nabywania przez Iran amerykańskich dolarów.

Bolton powiedział, że zagraniczne przedsiębiorstwa będą miały kilka miesięcy "na wyjście z Iranu".

Dodał, że decyzja Trumpa ws. Iranu jest sygnałem dla Korei Płn., że USA "nie zaakceptują nieadekwatnych porozumień".

Iran pozostanie stroną porozumienia bez Waszyngtonu

Iran pozostanie stroną porozumienia nuklearnego pomimo wycofania się USA - ogłosił we wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani.

REKLAMA

Dodał, że "nie ma dużo czasu" na negocjacje z innymi światowymi mocarstwami w sprawie utrzymania porozumienia.

Iran grozi dalszym wzbogacaniem Iranu

Jeżeli negocjacje zakończą się fiaskiem, Iran będzie wzbogacał uran "bardziej niż w przeszłości... w nadchodzących tygodniach" - powiedział.

Zdaniem Rowhaniego decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia to "wojna psychologiczna".

Tusk: na decyzje Trumpa ws. Iranu i handlu UE odpowie na szczycie w Sofii

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że na przyszłotygodniowym szczycie unijnym w Sofii przywódcy zajmą się decyzjami prezydenta USA Donalda Trumpa ws. handlu i porozumienia z Iranem. Te decyzje spotkają się ze wspólną europejską odpowiedzią - dodał.

"Decyzje (prezydenta USA - PAP) Donalda Trumpa ws. porozumienia z Iranem i handlu spotkają się z wspólną europejską odpowiedzią. Przywódcy UE zajmą się tymi kwestiami na szczycie w Sofii w przyszłym tygodniu" - napisał Tusk we wtorek wieczorem na Twitterze.

Tusk w czwartek wziął udział w kolacji roboczej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, podczas której omawiano m.in. kwestie porozumienia z Iranem.

Celem porozumienia z 2015 r. było ograniczenie programu nuklearnego Iranu

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem było ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Trump podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi z 2016 roku ostro krytykował dokument.

Porozumienie zakłada ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Daje także dostęp inspektorom ONZ do irańskich wojskowych instalacji.

REKLAMA

Za każdym razem potrzebna jest jednak akceptacja irańskiego rządu.

Izrael ogłosił stan pogotowia na Wzgórzach Golan

Izrael zlecił we wtorek lokalnym władzom na okupowanych przez Izraelczyków Wzgórzach Golan, by "otworzyły i przygotowały schrony (przeciwlotnicze)" w obliczu "nieregularnej działalności sił irańskich w Syrii".

Informujący o tym wojskowy komunikat dodaje, że rozmieszczono systemy obronne, a izraelska armia jest w stanie gotowości do odparcia ewentualnego ataku.

NRG, PAP, IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej