Czas na nowe metody aktywizacji zawodowej Polaków
Goście Polskiego Radia 24: Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Kazimierz Krupa(DrawBridge) i Kamil Maliszewski (mBank) w audycji Rządy pieniądza opowiedzieli się za skuteczniejszymi programami aktywizującymi zawodowo Polaków. Polska gospodarka ma kłopoty z pracownikami o odpowiednich kwalifikacjach. Bezrobocie, które wynosi teraz 6,3 procent jest najniższe od 1990 roku.
2018-05-11, 10:35
Posłuchaj
Według szacunków ministerstwa finansów bezrobocie już nie będzie maleć w takim stopniu jak dotychczas. Na przyszły rok przewiduje się spadek bezrobocia o 0,5 procenta.
- Ważna jest struktura bezrobocia - podkreśliła Agnieszka Durlik. - Młodzi ludzie nie chcą wchodzić na rynek pracy, wyjeżdżają zagranicę - mówiła. Przyznała, że część pracy przejmą cudzoziemcy, ale warto zaktywizować trwale bezrobotnych. I tu ogromne wyzwanie stoi przed urzędami pracy.
- 5 procentowe bezrobocie to higieniczny poziom bezrobocia - zauważył Kazimierz Krupa. Jego zdaniem wielu osobom nie opłaca się podejmować pracy z powodu systemu świadczeń społecznych, który w naszym kraju się rozbudowuje.
- U nas nie ma problemu bezrobocia, jest problem aktywizacji zawodowej. Powinniśmy zwiększać aktywność zawodową - powiedział Kazimierz Krupa. - Pieniądze z funduszu pracy przeznaczane są różne sprawy, może skierować je na aktywizację zawodową - zasugerował Kamil Maliszewski. Zgodził się, że mamy niską aktywność zawodową młodych w wieku do 25 lat. Wyjeżdżają zagranicę albo nie chcą pracować. Opowiedział się za zwiększeniem aktywności zawodowej kobiet, które wypchnięto z rynku pracy oraz osób długotrwale znajdujących się poza rynkiem pracy. Wskazał, że dobrym przykładem są Stany Zjednoczone gdzie zdecydowanie spadła liczba osób trwale pobierających świadczenia rentowe. Porzuciły one świadczenia i podjęły pracę. U nas na razie, choć płace rosną, to nie ma takiego zjawiska.
REKLAMA
Agnieszka Durlik zaproponowała stworzenie mechanizmów instytucjonalnych, które pozwoliłyby na większą aktywność zawodową kobiet. Na przykład państwo mogłoby wspierać pracodawców, którzy tworzyliby żłobki czy przedszkola dla dzieci swoich pracownic. Goście Polskiego Radia 24 uznali, że nie będzie można liczyć na powrót Polaków , którzy wyjechali do pracy w innych krajach europejskich. – Polacy emigrują nie tylko z powodów ekonomicznych. Emigrują obywatele też innych krajów. Europa to jeden obszar gospodarczy - tłumaczył między innymi Kazimierz Krupa.
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
Data emisji 09.05.18
REKLAMA
Godzina emisji 09.08
REKLAMA