"Europa ma znaczenie". Parada Schumana w Warszawie
19. Parada Schumana była częścią obchodów międzynarodowego Dnia Europy. W Miasteczku Schumana przy Skwerze Hoovera odbywały się konkursy i akcje informacyjne.
2018-05-12, 21:04
Uczestnicy Parady Schumana wystartowali po godz. 12 i przy dźwiękach bębnów przeszli ulicami: Krakowskie Przedmieście, Miodową, Senatorską, Moliera i Królewską na Krakowskie Przedmieście, gdzie na Skwerze Hoovera zostało zorganizowane Miasteczko Schumana, w którym odbywały się konkursy i akcje informacyjne.
- W tym roku mottem Parady Schumana jest hasło "Europa ma znaczenie!". Chcemy podkreślić, że Europa jest dla nas czymś ważnym; że osoby, które tutaj przychodzą wierzą w to, że Europa to nasz wybór - wolny, cywilizacyjny wybór, który podjęliśmy 14 lat temu - mówił Marcin Górecki z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.
Tegoroczna parada odbyła się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy podkreślali, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej oznacza sukces 100 lat niepodległej Rzeczypospolitej.
W wydarzeniu wzięli udział głównie młodzi ludzie - uczniowie z różnych polskich miejscowości, którzy nieśli proeuropejskie transparenty Klubów Młodego Europejczyka.
REKLAMA
Parada zakończyła się w Miasteczku Schumana, gdzie na gości czekały akcje informacyjne, debaty, konkursy i animacje. Swoją działalność prezentowały tam różne organizacje pozarządowe i instytucje m.in. Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Fundacja im. Roberta Schumana, Europe Direct, Fundacja Aktywności Lokalnej czy Erasmus Student Network SGH.
Można było zagłosować na unijne polityki
Anita Zdrojewska z biura informacyjnego Parlamentu Europejskiego powiedziała PAP, że w namiocie PE uczestnicy parady mogli pobierać broszury i informatory oraz uzyskać informacje o działalności biura w Polsce. - Istnieje również możliwość zagłosowania na konkretną politykę unijną i złożenia swojego głosu - ile pieniędzy na konkretne programy chcielibyśmy przeznaczyć - mówiła.
Odwiedzający stoisko PE mogli także wziąć udział w quizie, który sprawdzał ich wiedzę dotyczącą UE. Najmłodsi uczestnicy mogli zagrać na tradycyjnych
polskich instrumentach ludowych czy zrobić zdjęcie w stroju z epok różnych krajów europejskich.
O godz. 14 w Miasteczku odbyła się otwarta debata, na której zostały poruszone kwestie głównych wartości UE. Rozmówcy skupili się na temacie suwerenności, kultury oraz wolności słowa w Europie.
REKLAMA
Organizatorzy podkreślali, że Parada Schumana jest manifestacją obywatelską oraz inicjatywą pozarządową, niezwiązaną z jakąkolwiek partią polityczną, i nie należy jej łączyć z organizowanym w sobotę "Marszem Wolności".
Parada Schumana jest organizowana od 1999 roku przez Polską Fundację im. Roberta Schumana wraz z partnerami. Jest ona zwieńczeniem Spotkań Europejskich - cyklu wydarzeń o tematyce europejskiej, odbywających się w pierwszych dniach maja każdego roku.
Zazwyczaj parada odbywa się po tzw. Dniu Europy – święcie Unii Europejskiej obchodzonym 9 maja, w który organizuje się obchody upamiętniające pokój i jedność w Europie.
Dokładnie tego dnia 68 lat temu ówczesny francuski minister spraw zagranicznych - Robert Schuman ogłosił plan powołujący Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, stanowiącą fundament dzisiejszej UE.
REKLAMA
PAP/agkm
REKLAMA