Jakie korzyści daje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia?
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła działalność z początkiem 2018 roku. Obejmuje 41 największych miastach Śląska i Zagłębia, w których mieszka ponad 2 mln 300 tys. mieszkańców. Jej powstanie było marzeniem samorządowców. A już od ponad 10 lat trwa dyskusja, w jaki sposób usprawnić współpracę pomiędzy gminami.
2018-05-16, 16:00
Posłuchaj
- Ustawa, na podstawie której powstał związek metropolitalny, daje takie narzędzia samorządowcom, dzięki którym mogą wspólnie związywać problemy mieszkańców. Szczególnie te związane z transportem oraz planowaniem przestrzennym. Poza tym jako metropolia jesteśmy w stanie konkurować z innymi metropoliami na świecie - mówi w radiowej Jedynce, podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w rozmowie z Sylwią Zadrożną.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest także drugim co do wielkości centrum naukowym w Polsce i dobrym miejsce do inwestycji. Na jej terenie działa 240 tys. firm, które wytwarzają około 8 proc. PKB naszego kraju.
Co zmieniło się dla przedsiębiorców w związku z powołaniem metropolii?
- Patrząc na liczbę firm, widzimy także kapitał ludzki, który za nimi stoi. To wszystko buduje potencjał gospodarczy i świadczy o możliwościach rozwoju. Dzięki metropolii jesteśmy w stanie rozmawiać z przedsiębiorcami jako jeden partner. Również dzięki metropolii poszczególne miasta są w stanie wspólnie promować ofertę inwestycyjną – dodaje Kazimierz Karolczuk.
A jakie wyzwania stoją teraz przed metropolią?
- Dużym problemem są prognozy związane z depopulacją. Musimy powalczyć o mieszkańców, o studentów. Musimy zrobić wszystko żeby stać się jak najbardziej atrakcyjnym miejscem zarówno do mieszkania, nauki jak i prowadzenia biznesu – dodaje.
REKLAMA
Sylwia Zadrożna, kw, Naczelna Redakcja Gospodarcza
REKLAMA