Od 1 czerwca ograniczenia w 800 plus. Część rodziców nie dostanie już pieniędzy
Nowy okres świadczeniowy 800 plus, startujący 1 czerwca 2025, przyniesie ważne zmiany w zasadach przyznawania świadczenia. Pieniędzy nie dostaną już osoby, których dzieci nie są kształcone w polskim systemie edukacji. Co jeszcze się zmieni?
2025-05-20, 10:26
- Od 1 czerwca 2025 r. świadczenie 800 plus przysługuje wyłącznie na dzieci kontynuujące naukę w placówkach należących do polskiego systemu edukacji
- Aby otrzymywać pieniądze w nowym okresie świadczeniowym (od 1 czerwca 2025 do 31 maja 2026), konieczne jest złożenie nowego wniosku do ZUS drogą elektroniczną
- Termin złożenia wniosku wpływa na moment pierwszej wypłaty; złożenie go do końca czerwca 2025 r. gwarantuje wyrównanie od 1 czerwca, jednak późniejsze złożenie oznacza utratę świadczenia za minione miesiące
800 plus nie będzie już przysługiwać na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Od 1 czerwca wejdzie w życie dodatkowe kryterium: konieczność kształcenia w polskim systemie edukacji. To uszczelnienie systemu to bezpośrednia odpowiedź na zarzuty przyznawania świadczenia na ukraińskie dzieci, których nawet nie ma w Polsce.
800 plus z ograniczeniami. Nowe zasady przyznawania świadczenia
Ustawa wprowadzająca tę modyfikację została przyjęta w lipcu 2024 r., ale jej przepisy zaczną obowiązywać wraz z początkiem nowego okresu świadczeniowego. Oznacza to, że dzieci, które nie uczęszczają do polskiej placówki edukacyjnej (funkcjonującej w ramach polskiego systemu oświaty), nie będą już uprawnione do otrzymywania świadczenia wychowawczego.
Nowy okres świadczeniowy, na który obecnie przyjmowane są wnioski, rozpocznie się 1 czerwca 2025 roku i potrwa do 31 maja 2026 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, aby kontynuować otrzymywanie świadczenia, niezbędne jest złożenie nowego wniosku.
Wnioski o świadczenie wychowawcze przyjmuje wyłącznie ZUS. Rodzice oraz opiekunowie mają do wyboru kilka rodzajów formularzy, w zależności od ich sytuacji prawnej: SW-R dla rodziców, SW-O dla opiekunów zastępczych, prawnych lub faktycznych, a także SW-D dla dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych czy domów pomocy społecznej.
REKLAMA
Terminy 800 plus. Spóźnienie oznacza nawet utratę pieniędzy
Termin złożenia wniosku ma kluczowe znaczenie dla zachowania ciągłości wypłat świadczenia oraz dla otrzymania wyrównania za czerwiec. Biorąc pod uwagę, że znajdujemy się w maju 2025 roku, warto przypomnieć o nadchodzących datach granicznych:
- Złożenie wniosku do 31 maja 2025 roku: ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem za czerwiec. Wypłata ta nastąpi w terminie do 31 lipca 2025 roku
- Złożenie wniosku do 30 czerwca 2025 roku: Wniosek zostanie rozpatrzony przez ZUS, a świadczenie 800 plus zostanie wypłacone z wyrównaniem za czerwiec. W tym przypadku środki powinny trafić na konto najpóźniej do 31 sierpnia 2025 roku
- Złożenie wniosku w lipcu lub później (np. w sierpniu): W takiej sytuacji świadczenie będzie przysługiwało dopiero od miesiąca złożenia wniosku (czyli odpowiednio od lipca lub sierpnia). Nie będzie wówczas możliwości otrzymania wyrównania za poprzednie miesiące (np. za czerwiec przy wniosku lipcowym, czy za czerwiec i lipiec przy wniosku sierpniowym)
Wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną. Dostępne kanały to platforma PUE ZUS, aplikacja mobilna mZUS, portal Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl) oraz bankowość elektroniczna. Wypłata świadczenia realizowana jest wyłącznie w formie bezgotówkowej, na numer konta bankowego wskazany we wniosku.
Czytaj także:
- 800 plus do likwidacji? Ekonomista: czas na odważne decyzje
- 800 plus do zmiany? Jednoznaczna deklaracja ministry rodziny
- Brzoska chce zmian w 800 plus. "Kluczowe kryterium dochodowe"
Źródło: MRPiPS/ZUS/PR24/MT
REKLAMA