Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości dookoła świata

W Gdyni zakończyły się uroczystości z okazji wypłynięcia Daru Młodzieży w Rejs Niepodległości, który ma uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Żaglowiec rozpoczął dziesięciomiesięczny rejs. Z okazji wypłynięcia przemówienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki. O rejsie mówili w audycji Słowem Niepodegła m.in. rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjna Salvatti ks. Jerzy Limanówka, a także komendant Daru Młodzieży Ireneusz Lewandowski i żeglarka Monika Witkowska.

2018-05-20, 12:15

Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości dookoła świata

Posłuchaj

20.05.18 Monika Witkowska o Rejsie Niepodległosci.
+
Dodaj do playlisty

Statek z młodymi ludźmi z całej Polski zawinie do 21 dużych portów świata, między innymi do Kapsztadu, Singapuru i Dżakarty. Zacumuje też w Panamie, gdzie w styczniu 2019 roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Rejs będzie promował polską kulturę, historię i gospodarkę. Żaglowiec ma powrócić do Gdyni w marcu 2019

Zdaniem prof. Janusza Zarębskiego Dar Młodzieży jest kompleksowo przygotowany do rejsu. – Dzisiaj wielkie żaglowce są już rzadkością, ale to właśnie na nich szkolimy naszych studentów, ponieważ tutaj nabierają szczególnych szlifów. Nie musimy się wstydzić wyposażenia naszego żaglowca, który przeszedł kolejny remont. Rejs z pewnością będzie trudny, ale jesteśmy do takich trudów przygotowani. Zawiniemy do 21 portów, a w trakcie wyprawy będzie 8 podmian, co znaczy, że na pokładzie znajdzie się łącznie 934 kadetów – mówił rektor Akademii Morskiej w Gdyni.

Według ks. Jerzego Limanówki wymiar religijny rejsu koncentruje się na udziale młodych ludzi w Światowych Dniach Młodzieży. – To najważniejszy punkt na trasie Rejsu Niepodległości. W Panamie młodzież spędzi kilka dni, mam nadzieję, że nasza obecność będzie tam zauważalna. Światowe Dni Młodzieży są skoncentrowane na przeżyciach duchowych – młodzi ludzie będą uczestniczyli w spotkaniach w diecezjach i katechezach z grupami Polaków. Organizacja rejsu jest bardzo trudna – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Jak mówi doświadczona żeglarka, która pływała na Darze Młodzieży - Monika Witkowska - uczestników rejsu czeka ciężka praca i wiele wyrzeczeń. "Na żaglowcu zawsze jest coś do zrobienia, chwile wolne są rzadkością" - mówiła. Jak podkreślała Monika Witkowska, morze potrafi wynagrodzić trudy i niedogodności podróży, a sama idea Rejsu Niepodległości to dobry pomysł.

REKLAMA

Pierwszym dowódcą Daru Młodzieży podczas rejsu będzie kapitan Ireneusz Lewandowski. Podczas całej wyprawy dojdzie do wymiany co najmniej jednego lub dwóch komendantów na żaglowcu. Komendant Lewandowski wskazywał, że wszystkich czeka ciężka praca i wiele niedogodności, ale w zamian uczestnicy rejsu przeżyją wyjątkową przygodę. "Żeglowania nie da porównać się z niczym" - mówił kpt. Lewandowski.

Rozmowy przeprowadził Przemysław Lis, a programie także relacje z portu w Gdyni reporterki Polskiego Radia Ewy Wasążnik.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR/PAP/cd

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 20.05.2018

Godzina emisji: 11:07


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej