NBP: Pięciozłotówka z okazji stulecia niepodległości

Narodowy Bank Polski uczci w 2018 r. setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości emisją "wyjątkowych monet jubileuszowych oraz banknotu". Do obiegu weszła moneta o nominale 5 zł. 

2018-05-22, 08:46

NBP: Pięciozłotówka z okazji stulecia niepodległości
monety. Foto: materiały prasowe NBP

Posłuchaj

Barbara Jaroszek, dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego w NBP o 5-złotówce na 100-lecie odzyskania niepodległości/Informacyjna Agencja Radiowa
+
Dodaj do playlisty

Nakład monety symbolicznie odpowiada liczbie obywateli Polski i wynosi do 38 milionów 420 tysięcy sztuk.tak, aby trafiła do każdego Polaka.

Barbara Jaroszek, dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego w NBP podkreśla, że okolicznościową monetę będzie można spotkać w obiegu i zachować na pamiątkę lub nią zapłacić. Zapewnia, że moneta może być używana we wszystkich transakcjach gotówkowych, zarówno w sklepach, jak i w automatach.

Barbara Jaroszek spodziewa się, że wyemitowane monety długo pozostaną w obiegu. Podkreśla, że monety 5-złotowe są bardzo odporne i mogą pozostawać w obiegu przez kilkadziesiąt lat. Okolicznościową monetę będzie można otrzymać w codziennych transakcjach.

Będzie też można przyjść do oddziałów okręgowych NBP, placówek Poczty Polskiej lub niektórych banków i wymienić zwykłą 5-tkę na okolicznościową.

REKLAMA

W braoszurze informacyjne Adam Glapiński, prezes NBP podkreślił, że rok 1918 był dla Polaków wyjątkowy.

- Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzecząpospolitą. My Polacy – podkreślił.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym okolicznościowe i kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Jak podkreśla instytucja, emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

PAP, IAR, kw 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej