Prezydent: wolność Polski i Słowenii narodziła się z krwi naszych żołnierzy

- Wolność Polski i Słowenii narodziła się z krwi naszych żołnierzy, przelewanej razem na frontach I wojny światowej - powiedział w środę w Gorlicach prezydent Andrzej Duda. Podkreślił jednocześnie potrzebę przechowania dla następnych pokoleń pamięci o "strasznej hekatombie", jaką była ta wojna.

2018-05-23, 13:11

Prezydent: wolność Polski i Słowenii narodziła się z krwi naszych żołnierzy

Posłuchaj

Andrzej Duda wraz z Borutem Pahorem odsłonili pomnik upamiętniający żołnierzy słoweńskich poległych w czasie I wojny światowej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W środę prezydent Słowenii Borut Pahor składa wizytę w Polsce. Rano w Warszawie powitał go prezydent Andrzej Duda. Po krótkiej rozmowie politycy udali się do Gorlic, gdzie na cmentarzu wojennym uczestniczyli w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918.

Andrzej Duda podkreślił, że Polskę i Słowenię łączy wspólna historia. - Ani Słoweńcy, ani my, Polacy, nie mieliśmy wtedy własnego państwa. Walczyliśmy ramię w ramię, ale w ramach obcej nam armii, armii austrowęgierskiej - zauważył polski prezydent.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że I wojna światowa pozwoliła obu narodom na osiągnięcie swoich wielkich celów politycznych. - My - niektórzy mówią: cudem - zdobyliśmy w wyniku I wojny światowej naszą niepodległą ojczyznę, której odrodzenie się obchodzimy w tym roku, jej stulecie. (...) I wojna światowa przyniosła w dużym stopniu także i wolność i autonomię Słowenii - mówił Andrzej Duda. Zastrzegł jednocześnie, że osiągnięcia te miały "swoją cenę".

- Nad obrazem tej ceny stoimy w tej chwili: ta wolność narodziła się z krwi naszych żołnierzy, naszych chłopców, przelewanej razem na frontach I wojny światowej, zwłaszcza tutaj, w Europie Centralnej i Wschodniej - dodał prezydent.

REKLAMA

Szczególne znaczenie, jakie - według niego - miała dla losów I wojny światowej bitwa gorlicka, która - jak mówił Andrzej Duda - "doprowadziła do przełamania frontu i zdynamizowała wojnę". Sprawia, że "ci, którzy tutaj polegli, w tym nasi słoweńscy przyjaciele, przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości" - dodał prezydent.

Podkreślił, że miejsca takie jak odsłonięty przez obu prezydentów pomnik, pozwalają "przechować dla następnych pokoleń pamięć o bohaterach, ale i o strasznej hekatombie, której nigdy więcej ludzkość nie powinna już zobaczyć".

- Cześć i chwała bohaterom tamtej wojny, żołnierzom słoweńskim i żołnierzom polskim; chcę mocno zawołać: niech Pan Bóg błogosławi wolną, suwerenną i niepodległą Polskę i niech Pan Bóg błogosławi wolną, niepodległą i suwerenną Słowenię, za którą oni wszyscy polegli - dodał prezydent.

Prezydent Słowenii: o pokój trzeba starać się każdego dnia

- Pokój nie jest wartością daną, trzeba się o niego starać każdego dnia wyrzekając się mowy nienawiści, okazując sobie nawzajem szacunek, szukając pokojowych sposobów i dróg rozwiązania wszystkich problemów tak, by nie wykluczać nikogo - powiedział podczas uroczystości Borut Pahor.

REKLAMA

Przywołał słowa byłego prezydenta Włoch Giorgio Napolitano podczas obchodów 100-lecia wybuchu I wojny światowej o tym, że "pokój to nie tylko brak wojny, pokój opiera się na więzach przyjaźni, solidarności i współpracy".

- Tym pomnikiem czcimy pamięć ofiar wielkiej wojny, tak wielkiej, że żadna siła nie mogła jej zatrzymać; wojny, która przekroczyła wszelkie granice, przyniosła wiele okropieństw, burząc wszelkie normy moralne, która kazała wątpić w pojęcie człowieczeństwa; zaprowadziła młodych chłopców tak daleko od domu, jak daleko znajdują się Gorlice od Adriatyku; to były pola śmierci naszych chłopców, miejsca, ku którym kierowała się żałoba ich matek - mówił słoweński prezydent.

Podkreślił, że wojny da się uniknąć. - Przekonanie o tym ma znaczenie fundamentalne dla pokojowego rozwiązywania sporów. Pytanie o wojnę i pokój jest podstawowym pytaniem politycznym, jest również przedmiotem wyboru i decyzji - podkreślił Borut Pahor.

Dodał, że gdy zaczyna się wojna, nie dzieje się tak, bo jest ona nieunikniona, ale dlatego, że "ktoś, kto mógł jej zapobiec, zdecydował inaczej".

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej